Güncel

Facebook'un 'Şişman Hissetme' ifadesine büyük tepki

Facebook'un yeni ifadesi şişmanları kızdırdı.

Facebook'un 'Şişman Hissetme' ifadesine büyük tepki

Facebook’un yeni bir güncellemesinde kullanıcılarının durum bildirimleri sekmesindeki “His” bölümüne eklediği “Şişman Hissetme” ikonu çok büyük tepki topladı.

Kendilerine “Endangered Bodies”, Tehlike Altındaki Vücutlar adı veren bir grup şirketin bu ifadesine karşı Charge.org üzerinden bir dilekçe ile "Şişmanlık bir duygu değil” adlı kampanya başlattı ve iki hafta içinde 13.000'den fazla imza topladı.

1426057320_150306143130-facebook-feeling-fat-780x439.png

"Endangered Bodies Oluşumu" üyesi Catherine Weingarten "Şişman Hissetme ikonunu ekleyen Facebook ve kendi durumunu şişman hissetmek olarak ayarlayan bazı kullanıcılar, kendilerini kilolu olarak kabul insanlarla alay ediyorlar. Bu doğru bir yaklaşım değil.” Dedi.

Facebook’un "Şişmanlık hissi" için seçtiği ifade hemen hemen "Tıka basa doymuş duygusu" ile aynı görünümde ve her ikisi de diğer bazı ifadelerin aksine, gülümsüyor.

 "Şişman hissetme" ikonu şimdilik yüz ifade listesinin en altında. Facebook’un tepkiler karşısında geri adım atması ve ifadeyi durum bildirimlerinden kaldırması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.