Güncel

FBI'ın şifresini kıramadığı teröristin telefon bilgileri Apple'dan istendi

Yargıçlar FBI'ın şifresini kıramadığı San Bernardino saldırısındaki teröristin telefonuna ait bilgileri Apple'dan istedi.

FBI'ın şifresini kıramadığı teröristin telefon bilgileri Apple'dan istendi

Terör örgütü IŞİD’in iki destekçisi tarafından 14 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan San Bernardino saldırısındaki teröristin telefonunun şifresi hala kırılamadı. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) 2 aydır San Bernardino saldırısını düzenleyen teröristin telefonunu kıramadı. FBI Direktörü James Comey, gelişen şifreleme teknolojileri karşısında FBI'ın etkisiz kaldığının belirterek, FBI'ın yasal kısıtlamalarının ulusal güvenliğe etki ettiğini belirtti.

İlginizi çekebilir>>>

Bu nedenle yargıçlar San Bernardino saldırganının iPhone 5C marka telefonunun kilidini açması için Apple’ı zorluyor. ABD LA Avukat Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Syed Farook ait 40 sayfalık Office dosya şifresini bulmak ve bir iPhone kilidini açmak için Apple'ın yardımına ihtiyacı olduğunu söyledi.

1455702581_san-bernardino.jpg

Geçerli bir arama emri olsa da, hükümet telefonda şifreli içeriğe erişemiyor. Apple’da hükümete yardımcı olacak özel teknik araçlar var ancak, şirket gönüllü olarak yardım sağlamayı reddediyor. iPhone 5C olan telefonun kilidini açmak için yapılan girişimler tüm verileri silebilir ve Apple’ın otomatik silme özelliğini atlayarak telefonun kilidini açması isteniyor.

1455704364_cook-h12.jpg

Konuyla ilgili açıklama yapan Apple CEO’su Tim Cook, iPhone 5C modelinin kilidini kırmak için arka kapı oluşturulmak için zorlandığını, federal yargıç tarafından benzeri görülmemiş bir düzen istendiğini ve bunu yaptıkları takdirde milyonlarca kullanıcının güvenliğinin tehlikeye gireceğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.