FED faiz artırımı yaptı! Dolar tekrar yükseldi

Amerikan Merkez Bankası FED tekrar faiz artırımı yaptı. Bu da global piyasalarda doların değer kazanması anlamına gelecek. İşte detaylar.

FED faiz artırımı yaptı! Dolar tekrar yükseldi

Dolar kuru üzerinde direkt olarak etkisi olan faiz artırımları hız kesmeden devam ediyor. Amerikan Merkez Bankası geçtiğimiz aylarda faiz artırımına gitmişti. Bugün de yeni bir faiz kararı vermeleri beklenen FED faizde tekrar artışa gitti. Bu da doların global piyasalarda daha da değerlenmesi anlamına gelecek.

FED faiz artırımı yaptı! Dolar tekrar yükseldi

Dolar kurundaki hareketlenmeler FED'in kararlarından direkt olarak etkileniyor. Yaşanan faiz artırımı ile şimdi de dolar neredeyse 18 seviyelerine kadar tekrar yükseldi. 

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltti. Öte yandan Fed'in faiz kararının yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları da yatırımcıların odağında. Powell'ın açıklamalarında gelecek dönem para politikasına ilişkin ipuçları aranacak.

Bu ay ABD'den gelen yüksek enflasyon verilerinin ardından piyasa katılımcılarının 100 baz puanlık artış beklentisi artsa da bu beklentiler sonrasında yerini Fed yetkililerinin 75 baz puanlık bir artışı daha tercih edeceğine dönük tahminler vardı. Nitekim FED beklendiği şekilde bir faiz artışı gerçekleştirdi.