Güncel

FED faiz kararı açıklandı! Kriptocular yasta!

FED faiz kararı merakla bekleniyordu. Beklenen Amerikan Merkez Bankası faiz kararı açıklandı ve görünüşe göre faiz artırımı yapıldı. İşte detaylar.

FED faiz kararı açıklandı! Kriptocular yasta!

FED faiz kararı için herkes merakla bekliyordu. Beklenen faiz kararı da açıklandı. FED yıllar sonra 50 baz faiz puan artırımı yaptı. Söz konusu artırım doların geleneksel piyasalarda değer kazanması anlamına geliyor.

Enflasyon ve hayat pahalılığına ek olarak Amerikan Merkez Bankası'nın faiz artırımı yapması gelişmekte olan ülkeleri direkt olarak etkilediği için FED'in kararı ons çıkışlarına sebebiyet verebilir.

FED faiz kararı açıklandı! Kriptocular yasta!

fed faiz

Amerikan Merkez Bankası'nın faiz kararı bir süredir merakla beklenen bir konu olarak öne çıkıyordu. Bir süredir 14,50 seviyelerinde tutulan dolar kuru FED'in faiz kararından etkilenebilir. Küresel piyasalarda doların değer kazanmasına sebebiyet verebilecek faiz artışı ülkemizi de etkileyecektir.

Türkiye Merkez Bankası bir kaç toplantıda faiz artırmayıp sabit bit standartta ilerliyordu. Ancak kur üzerindeki baskı şimdi daha fazla artabilir. Farklı kanallar üzerinden enflasyon ve dolar kurundaki artışla mücadele edilmesi planlanıyor. Pandemi ile birlikte başlayan ekonomik sıkıntılar tüm dünyayı etkiliyor. 22 yıl sonra 50 puan baz artışı yaşanması piyasaların beklediği bir hamleydi diyebiliriz. Küresel enflasyon Rusya ve Ukrayna savaşı ile daha da kötü bir hale geldi. Görünüşe göre bir süre daha durum böyle devam edecek. Tüm dünyayı etkileyen bu enflasyon hali ise kısa sürede hiperenflasyona evrilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.