Güncel

Fed faiz kararını açıkladı! Piyasalarda dengeler değişti

Merakla beklenen Amerikan Merkez Bankası FED faiz kararı açıklandı. İşte piyasalarda ciddi etki yaratan FED faiz kararı.

Fed faiz kararını açıkladı! Piyasalarda dengeler değişti

2022 Haziran Fed toplantısı bu akşam yapıldı. Türkiye saati ile 21:00'de gerçekleşen toplantı için yatırımcıların gözleri bu akşama çevrilmişti. Fed geçtiğimiz dönem Mayıs ayında 50 baz puan faiz artışı yapmıştı. Haziran ve Temmuz ayı toplantılarında da 50 baz puanlık artışların devam edeceği sinyalini de vermişti.

Geçtiğimiz dönemde yapılan faiz artışının ardından dolarda yukarı yönlü hareketlenmeler başlamıştı. Bu akşamki toplantı hakkında da daha önceden piyasalarda 75 baz puan artışı bekleniyordu. Global anlamda yaşanan enflasyon ABD'de de kendini hissettirdiği için enflasyonla mücadele kapsamında ABD faiz artırımına yöneliyor diyebiliriz.

Fed faiz kararını açıkladı! Piyasalarda dengeler değişti

fed faiz

Nitekim Amerikan Merkez Bankası FED'in faiz kararı da belli oldu. FED'in faiz artırması durumunda ülkemizde dolar kurunun daha fazla artması söz konusu olacaktı.  Faiz artırımı ile birlikte özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin kendi parasının değersizleşmesi söz konusu oluyor. Geçtiğimiz dönemde faiz artırımına giden FED'in kararının ardından dolar tekrar artmaya başlamıştı. 17 seviyesinin üzerini gören dolar direkt olarak FED'in hareketlerinden etkileniyor.

Amerikan Merkez Bankası FED'in bu akşamki faiz kararı ise faizi 75 baz puan artırmak oldu. Bu da doları direkt olarak etkileyecektir. Piyasalarda bundan sonra yaşanacak olan gelişmeleri merakla takip edeceğiz.

Yorumlar
Tashkafa
İlk on daki ülkeler iflasın eşiğine gelebilir
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.