Felçlilere yeni tedavi umudu!

Belden aşağısı felç olan üç erkek, yeni bir stimülasyon tedavisi sayesinde yürümeye başladı. İşte detaylar!

Felçlilere yeni tedavi umudu!

Felçli hastalara yönelik eşzamanlı yürütülen farklı araştırmaların sonuçları yeni tedavi umutlarını hayli yeşertti.

İsviçreli araştırmacılar uzaktan kumandalı bir implantla elektrik sinyali göndererek hastaların omurgalarını uyarmalarından sadece bir hafta sonra hastalar ayağa kalktı ve yürüteçle yürümeye başladılar.

Beş aylık fizyoterapi ve yeni teknolojiyle gerçekleştirilen alıştırmalar sayesinde üç hasta, bacak kaslarını kontrol etme yetisini geri kazandı ve kas yorgunluğu hissetmeden bir saat kadar yürümeyi başardı.

Ekim ayında Nature dergisinde yayımlanan bu sonuçlar, yıllar sonra yürüyen ağır omurga hasarına sahip hastalarla gerçekleştirilen benzer terapileri anlatan iki araştırmanın ardından yayımlandı.

Felçlilere yeni tedavi umudu!

Louisville Üniversitesi’nden bir ekip Eylül ayında iki hastanın omurgaya uygulanan nörostimülasyon tedavisinin ardından kendi kendine ayağa kalkabildiğini ve yürüteç yardımıyla yürüyebildiğini açıklarken aynı gün Mayo Clinic araştırmalarınca yayımlanan diğer bir araştırmadan da benzer sonuçlar elde edildiği belirtilmişti.

Bu iki vakada implantlar belli başlı bir uyarım motifine göre ayarlanmıştı. Son araştırmada ise ETH Zürih sinirbilimcisi Grégoire Courtine, uyarımın gerçek zamanlı olarak tabletle kontrol edilmesine izin veren bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi. Bu cihaz sayesinde hastalar, tedavilerine evlerinde kendi kendilerine devam edebilecekler.

Washington Üniversitesi’nden Chet Moritz “İlk sonuçlar bu gelişmenin gerçek bir çözüm olduğunu ve tamamen felç olan insanların bile yeniden yürüyebileceklerini gösterdi” diyor.