Güncel

Fiber Konferansında kazanan ve kaybedenler belli oldu

Basın Bülteni: Avrupa'nın Fiber Gelecek yarışında kazanan ve kaybedenler


Rusya’da FTTH abone sayısı yüzde 42 ile çarpıcı bir yükseliş sergilerken, Avrupa genelinde bu sayıda yüzde 15 ile daha istikrarlı bir artış yaşandı. Avrupa’nın liderleri Litvanya ve İsveç oldu.

FTTH KONFERANSI 2013, LONDRA, 20 Şubat 2013– Londra ExCel fuar merkezinde bugün gerçekleştirilen FTTH Konferansı 2013 kapsamında Avrupa Eve Kadar Fiber İnternet Konseyi’nin (FTTH Council Europe) medyayla paylaştığı en yeni verilere göre, Avrupa’da başlatılan Eve Kadar Fiber İnternet (FTTH) uygulaması istikrarlı bir şekilde yayılırken, önde gidenler ile geç kalanlar arasındaki uçurum da artıyor.

Açık ara farkla bölgenin fiber lideri olan Rusya, 2012’nin ikinci yarısında kaydettiği 2,2 milyon yeni FTTH abonesi ile, Avrupa’da 27 üye ülkenin toplamından daha fazla artış sağladı. Fiber bağlantılı toplam hane sayısının 7,5 milyona ulaştığı ülkede, FTTH abone oranı çarpıcı bir yükselişle yüzde 42’nin üzerine çıktı.

FTTH abone sayısı, EU27 ülkeleri genelinde, 2012’nin ikinci yarısında yüzde 15’lik artışla büyümesini sürdürdü. Bu dönemde, Avrupa’da toplam 820 bin yeni abone kaydı yapıldı. Fiber bağlantılı ev sayısı ise 6,24 milyona ulaştı. Yeni abonelerin yüzde 26’sı İskandinavya, Baltık ülkeleri ve Hollanda’da, yüzde 33’ü Doğu Avrupa’da, yüzde 30’u ise Fransa ve Portekiz’de kaydedildi.

Türkiye, Ukrayna, İspanya, Bulgaristan ve Rusya, ilk beş “dinamik” ekonomi olarak sıralandı. Bu ekonomilerde, son bir yılda abone sayısı ciddi oranda artarken, 2012’de kaydedilen yeni aboneler yıl sonunda toplam abone sayısı içindeki en yüksek oranı oluşturdu. Türkiye’de abone sayısı geçen yılın iki katından fazla arttı. Haziran 2012’den bu yana FTTH sıralamasında yer alan İspanya da dinamizmini kanıtladı.

Litvanya, yüzde 100’lük FTTH kapsama alanı ve  yüzde 31’i aşan fiber bağlantılı ev oranı ile, fiber hatların hane halkına penetrasyonu bakımından liderliğini korudu. FTTH aboneliği olan ev oranının yüzde 22,6’yı bulduğu İsveç, Avrupa FTTH Sıralaması’nda ikinci oldu. Sıralamada Haziran 2012’de 7 ülke yüzde 10’un üzerinde FTTH penetrasyonuna sahipken, bu sayı bugün 10’a ulaştı. Söz konusu ülkeler, yukarıdan aşağıya doğru, Litvanya, İsveç, Bulgaristan, Letonya, Norveç, Rusya, Slovakya, Slovenya, Danimarka ve Portekiz olarak sıralanıyor.

 

1361365976_banner-web-101x76.jpg

Avrupa Eve Kadar Fiber İnternet Konseyi Başkanı Karin Ahl, konu hakkında şunları söyledi: “Doğu Avrupa ve İskandinavya ülkeleri, fiber liderleri olarak konumlarını sağlamlaştırdılar. Erken davrananlar ve geç kalanlar arasındaki dengesizlik ise her geçen gün artıyor. FTTH liderleri, fiber bağlantısı daha az olan komşularına kıyasla önemli ekonomik avantaj elde ediyor. İyi bir iletişim altyapısı, hem ülkedeki mevcut işletmelerin korunmasına, hem de yeni yatırımcıların ülkeye çekilmesine yardımcı oluyor. Fiber bağlantının yaygın olduğu ülkelerde, uzaktan sağlık hizmeti ve akıllı şebeke teknolojileri gibi yeni hizmetlerin verilmesi de kolaylaşıyor. FTTH kurulumunu erteleyen ülkeler ise ekonomik gelecekleri açısından önemli bir fırsat kaybı yaşıyor.”

 

1361366101_16518.jpg

Batı Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinin çoğu, fiber konusunda gerekli hassasiyeti göstermiyor. İtalya ve İspanya FTTH sıralamasının sonunda yer alırken, Almanya ve Birleşik Krallık bir kez daha fiber alanında yetersiz kaldı. Birleşik Krallık’ta fiber bağlantılı ev sayısı yüzde 0,1’in altında bulunuyor.

Avrupa Eve Kadar Fiber İnternet Konseyi için IDATE tarafından yılda iki kez güncellenen FTTH Market Panorama(FTTH Pazarının Genel Görünümü), Avrupa’daki her bir ülkenin abone sayısını kaydediyor ve doğrudan fiber bağlantısı olan evlerin oranına göre ülke sıralaması yapıyor. Genel görünüm, hem FTTH hem de Binaya Kadar Fiber İnternet (FTTB) uygulamalarını kapsıyor. Özellikle apartmanlar için ideal olan FTTB uygulamasında, tüketiciye nihai bağlantıyı yapmak için binanın mevcut kablolama altyapısı kullanılabiliyor.

Bir ülkenin, FTTH Sıralaması’na girebilmek için yüzde 1’in üzerinde FTTH bağlantılı hane halkına ve 200 bini aşkın hane halkına sahip olması gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.