Güncel

Finans şirketi dolar 10 olacak dedi! Telefon fiyatları uçabilir!

Dolar kurunda yaşanan ani yükseliş herkesi telaşlandırdı. Finans şirketi de doların 10 seviyesine geleceğini söyledi. Telefon fiyatları uçabilir!

Finans şirketi dolar 10 olacak dedi! Telefon fiyatları uçabilir!

Asya borsasının açılması ile dolar/TL bir anda 8.40 seviyelerine çıkmıştı. Bugün ise borsanın açılması ile 7.80 seviyelerine gerileyen dolar herkesi telaşlandırmıştı. Bugün ise Avrupalı finans şirketi Societe Generale dolar/TL için korkutan senaryosunu paylaştı.

Societe Generale'ın beklentisine göre dolar kuru 2021'in ortasına doğru 9.70 seviyelerine çıkacak. Bu tip beklentiler ve kıyamet senaryoları genellikle Türkiye üzerinde çok yazılıp çiziliyor. Ancak bir günde yüzde 15 artış yaşanan kurları dizginlemek büyük bir dönüm noktası olacak.

Dolar kurunun akıbeti bu Cuma'ya kadar belli olacak gibi görünüyor. Eğer bu yükseliş devam ederse 9.70 senaryosuna bir adım daha yaklaşırız. Peki, doların artması ile telefon, telefon ve konsol fiyatları ne olacak?

Firmalar genellikle bir ülke pazarına giriş yaptıklarına finansal beklentilerini ya 6 aylık ya da 12 aylık yapıyor. 2021'in ikinci yarında söylendiği gibi kurlar artmaya devam ederse, tüm firmalar yeni fiyat politikalarına geçiş yapacaktır.

Dolardaki anlık değişimlerin fiyatlara yansımadığını zaten biliyoruz. Dolar 5'in altına düşse bile bunun uzun süreli olması gerekiyor ki firmalar fiyatlarını uzun dönem için düşürebilsin.

Finans şirketi dolar 10 olacak dedi! Telefon fiyatları uçabilir! - Resim : 1

Telefon fiyatları bu kıyamet senaryosu gerçekleşirse alıp başını gidecek. 9.999 TL'ye aldığımız amiral gemisi modellerinin fiyatları 14.000 TL'ye kadar çıkabilir. Aynı şekilde orta segmentteki 5.000 TL'lik modeller de 8.000 TL bandını zorlar.

Konsol pazarında ise durum daha vahim olur. Ekstra vergi alınınan konsol pazarında fiyatların 9.000 TL bandını tekrardan görmesi mümkün.

Dediğimiz gibi bunlar şimdilik Avrupalı finans şirketinin beklentisi. Durum tam tersi de olup dolar bu seviyelerde de kalabilir. Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.