Güncel

Ford, otomobiller için uygulama mağazası kuracak!

ABD'li otomobil devi Ford, otomobiller için uygulama mağazası kuracak. Şirketin Ulaşım Mobilite Bulutu (TMC) adlı uygulama mağazası, sadece akıllı otomobil uygulamalarını bünyesinde barındıracak.

Ford, otomobiller için uygulama mağazası kuracak!

ABD'li otomobil devi Ford, geçtiğimiz yıl Autonomic adlı girişimle Ulaşım Mobilite Bulutu’nu (TMC) kurarak akıllı araçlar için gerçek zamanlı veri kullanan uygulamalar geliştirmek ve internet erişimi sağlamak için çalışmalar yürütmeye başladı. Geçtiğimiz hafta şirket tarafından yapılan açıklamada, bulut tabanlı bu servisin Amazon Web Hizmetleri (AWS) desteğiyle çalışacağı ifade edildi.

Ford, otomobiller için uygulama mağazası kuracak!

Platform sadece Ford’a değil tüm otomobil üreticilerine açık olacak. Park etme, gerçek zamanlı trafik verisi ve araç içi ödeme seçenekleri gibi hizmetler ve uygulamalar için bir alan yaratıyor. Bunu Apple’ın 'App Store' ya da Google'ın 'Google Play' uygulama mağazası gibi düşünebilirsiniz. Ama bu mağazadaki uygulamalar sadece otomobiller için olacak.

Ford, otomobiller için uygulama mağazası kuracak! - Resim : 1

Ulaşım Mobilite Bulutu (TMC), ayrıca araçları şehir altyapısına, toplu taşıma sistemlerine ve diğer akıllı şehir platformlarına da bağlıyor. Ford otonom araçlar geliştirmek için Argo.AI ile iş birliği yapıyor. Önümüzdeki yıllarda robo-otomobiller trafik bilgileri için TMC’yi kullanabilir ve böylece yol çalışması ya da festival olan bölgelerden uzak durabilir. Her şeyin internete daha fazla bağlı olduğu bir gelecekte bu uygulama mağazası çok daha değerli hale gelebilir. 2020’ye kadar 152 milyon aracın internet erişimi olmasının beklendiği ifade ediliyor.

Ford, otomobiller için uygulama mağazası kuracak! - Resim : 2

Otomobiller için uygulama mağazasından daha fazlası gerekli

Genişletilmiş platformunun tek sıkıntısı ise otomobil üreticilerinin internete bağlı hizmetleri becerememesi ile bilinmesi. Şirketler, sezgisel olarak anlaşılabilecek arayüzler oluşturmak yerine ağır çalışan ve hızla modası geçen özellikler ve tasarımlar kullanıyorlar. Her otomobil şirketi kendi sistemini geliştiriyor ve bu da karmaşaya yol açıyor. Bu yüzden Ford’un evrensel platformu düşük kaliteli uygulama geliştirilmesini ya da bilgi-eğlence sistemlerindeki uyumsuz hizmetleri daha da artırabilir. Öte yandan tüm internet bağlantılı araç özelliklerinizi bir arada tutup organize edebilir, fakat bu seçeneğin pek mümkün görünmediğini belirtelim.

Her geçen gün daha fazla araç üreticisi, kendi internete bağlı sistemlerinin başarısızlığını kabulleniyor. Buna en yakın örnek olarak; Toyota'nın bu yılın başında kendi sisteminden vazgeçtiğini ve internete bağlı araç hizmetleri için Android Auto kullanmaya başladığını söyleyebiliriz. Akıllı telefonlara kolayca bağlanabilen sistemlerin, genellikle internete bağlı özelliklere ve araçlara erişmek için daha uyumlu ve kolay bir yöntem sunduğunu söyleyebiliriz. Yine de araçlar için tek bir uygulama mağazası bu sorunu çözmek için yeterli olmayacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.