Güncel

Ford'dan çok özel koku!

Amerika'lı otomobil üreticisi Ford, geleceğe yönelik projeler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu projelerden birisi ise çok ilginç görünüyor.


Otomobil dünyasının en önde firmalarından birisi olan Ford, gelişen teknolojiye ayak uydurmak adına bazı projeler geliştiriyor. İlerde yaygınlaşmasını beklediğimiz elektrikli otomobil dünyası çok yakın gelecekte gerçekleşecek.

Dünyada ve Avrupa Birliği ülkelerinde hâli hazırda kullanımda olan çok sayıda elektrikli ve otonom otomobiller mevcut. Ülkemiz de bu doğrultuda elektrikli yerli otomobil dünyasına geç kalmak istemiyor. Bu doğrultuda gerçekleşen TOGG projesi, ülkemiz adına sevindirici bir adım olmuştu.

Ford'dan fosil yakıt kokusunu sevenlere müjde

Ford, fosil yakıtların kokusunu özleyen kullanıcılar için birinci sınıf bir gaz kokusu tasarladı. Bu koku, fosil yakıt kullanan kullanıcıların yakıt alırken sevdikleri kokuyu hissetmek için tasarlandı. Çünkü ilerde elektrikli otomobil kullanımı büyük oranda artacak. Bazı insanların bu kokuyu sevdiğini bilen Ford, bu parfümü bu yüzden tasarladığını belirtti.

Tasarıma geçmeden önce firma kullanıcılara bir anket sundu. Mach-Eau, Ford Avrupa tarafından yürütülen ve her 5 sürücüden 1'inin elektrikli bir arabaya geçtiklerinde “en çok benzin kokusunu” özleyeceğini tespit eden bir anketten doğdu. Böylece siz arabanızı fişe takıp şarj ederken özlediğiniz benzin kokusunu bu sayede hissedebileceğiniz.

Koku benzinden ilham alıyor. Gelecekte dünyaya daha fazla Ford Mustang Mach-E GT ve F-150 Lightning sunmayı düşünen firma kullanıcıların bu kokudan mahrum kalmasını istememişe benziyor.

Ford'un Mach-Eau'daki koku ortağı Ford ve Olfiction, bu koku benzini hatırlatmanın yanı sıra, kokunun otomobilin iç mekanına daha farklı bir his bırakması için bademli benzaldehit ve lastiklerin lastik kokusunu veren para-Cresol'ü anımsatan bazı aromalar içerdiğini söylüyor. Bunlar daha fazla dumanlı, metalik ve kauçuksu aromalar için mavi zencefil, lavanta, sardunya ve sandal ağacı ile karıştırılmış.

Koku şuanlık satışa sunulmadı. Gelecekte satışa sunulur mu hep birlikte göreceğiz. Mach-Eau hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Ss1
Bi git işine dalkavuk adam, o kadar salak salak işler peşinde olacağına kalksın yardima muhtaç insanları görsünler el o atsınlar, boş boş işler peşinde millet Hay Allah SubhaanAllah ya, dertlerine bak adamların, insanın sovesi geliyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.