Güncel

FTX'in kurucusu 13 Aralık'ta ifade mi verecek?

FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried, 13 Aralık'ta 'ifade vermeye istekli' olduğunu söyledi!

FTX'in kurucusu 13 Aralık'ta ifade mi verecek?

Çökmüş FTX kripto borsası Sam Bankman-Fried'in (SBF) eski CEO'su, artan medya turlarının ardından ABD Temsilciler Meclisi önünde ifade vermeye istekli olduğunu söyledi.

FTX'in kurucusu 13 Aralık'ta ifade mi verecek?

Bankman-Fried'e göre, 9 Aralık'ta attığı bir tweet ile 13 Aralık'ta Meclis Mali Hizmetler Komitesi huzuruna çıkabileceğini açıkladı.

Ancak SBF, kişisel ve profesyonel verilerinin çoğuna erişimi olmamasına rağmen ifade vermeye istekli olduğunu belirtti. İfade verirse geri bildiriminin yetersiz kalacağını belirtti.

"Hala verilerimin çoğuna erişimim yok - profesyonel veya kişisel. Yani söyleyebileceklerimin bir sınırı var ve istediğim kadar yardımcı olmayacağım. Ancak komite hala yararlı olacağını düşündüğü için 13'ünde ifade vermeye hazırım" dedi.

SBF'ye ifade vermesi için baskı

SBF, ABD temsilcisi ve Finansal Hizmetler Meclis Komitesi başkanı Maxine Waters'ın tweet'ine yanıt olarak açıklamalarda bulundu. Waters'a göre, SBF'nin son medya turlarının ardından komite önünde ifade verme ve FTX'teki olaylara ışık tutma konumundaydı.

Waters, "CEO olarak rolünüze ve son birkaç haftadaki medya röportajlarınıza dayanarak, şimdiye kadar sahip olduğunuz bilgilerin tanıklık için yeterli olduğu bizim için açık" dedi.

Özellikle, SBF daha önce 13 Aralık'ta komite huzuruna davet edilmiş, ancak çöküşün ardından olanları hâlâ gözden geçirme sürecinde olduğunu belirterek bunu reddetmişti.

"Olanları öğrenmeyi ve gözden geçirmeyi bitirdiğimde, komitenin önüne çıkmanın ve açıklamanın benim görevim olduğunu hissedeceğim" dedi.

SBF'nin artan medya turları

Bankman-Fried'in medya turlarının, son günlerde komite tarafından likidite sıkışıklığı olarak adlandırılan olayda borsaya ne olduğunu açıklamaya çalışan son davetini tetiklediğini belirtmekte fayda var.

SBF dolandırıcılık iddialarıyla karşı karşıya kalırken, FTX kurucusu konunun kontrolü dışında olduğunu belirterek masumiyetini korudu. SBF, ilk sesli röportajında, çöküşü tetikleyen likidite sorunlarının aksine, FTX'in "serbest piyasa hareketleri sırasındaki şeylerin büyük bir korelasyonu" olarak adlandırdığı şeyden etkilendiğini belirtti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.