Fujitsu: Kuantum bilgisayarlar bilgisayar dünyasını 'büyük ölçüde' değiştirebilir!

Fujitsu: Kuantum bilgisayarlar bilgisayar dünyasını 'büyük ölçüde' değiştirebilir; Bitcoin için ne anlama geliyor?

Fujitsu: Kuantum bilgisayarlar bilgisayar dünyasını 'büyük ölçüde' değiştirebilir!

Günümüzün teknolojik toplumunda, geleneksel bilgisayarların gücünün ötesine geçmeyi amaçlayan bir kuantum bilgisayarın yaratılmasına yönelik hiç bitmeyen çalışmalar da dahil olmak üzere, sürekli olarak yeni ilerlemeler öne sürülmekte ve yenilikçi çözümler geliştirilmektedir.

Fujitsu: Kuantum bilgisayarlar bilgisayar dünyasını 'büyük ölçüde' değiştirebilir!

Teknoloji devi Fujitsu, Japonya'nın ilk kuantum bilgisayarını geliştirmek için Japonya'nın en büyük araştırma enstitüsü Riken ile birlikte çalışıyor.

Kuantum bilgisayarların değer önerisini açıklayan Mahajan şunları söyledi:

“Kuantum bilişim, bilgi işlem dünyasını muazzam bir düzeyde değiştirme potansiyeline sahip. Moleküler dinamik, finans, tıp, Shor Algoritması, Gezgin satıcı problemi (TSP) ile ilgili sorunları çözebilirsiniz. Bunlar, çözülmesi kolay olmayan optimizasyon sorunlarıdır.”

Geliştirme, Avustralya'nın Sidney kentindeki bilgisayar bilimcilerinin, atomik ölçekte oluşturulan dünyanın ilk entegre devre bilgisayarını tasarlayarak bu alanda bir atılım ilan etmelerinden aylar sonra geldi.

Ağustos ayının sonlarında, önde gelen bir yapay zeka (AI) firması Baidu, Finbold'un bildirdiği gibi, donanım, yazılım ve uygulamaları tamamen entegre eden dünyanın ilk süper iletken kuantum bilgisayarının piyasaya sürüldüğünü duyurdu .

Bununla birlikte, bu yeni, daha güçlü bilgisayarların ortaya çıkmasının bildiğimiz kadarıyla kripto para birimi alanı için ne anlama gelebileceği konusunda endişeler var.

Fujitsu: Kuantum bilgisayarlar bilgisayar dünyasını 'büyük ölçüde' değiştirebilir! - Resim : 1

Kripto alanı kuantum hesaplama için hazır mı?

Kuantum hesaplamadaki atılımların Bitcoin ( BTC ) gibi kripto para birimleri için ne anlama gelebileceği konusunda birçok spekülasyon yapıldı. Bir yandan teknoloji kripto endüstrisinde kullanım bulabilirken, diğer yandan asimetrik şifrelemeyi kırarak Bitcoin cüzdanlarına girmek gibi kötü niyetli uygulamalarda da kullanılabilir.

Şüpheciler arasında, iki yıl önce kuantum bilgisayarların Bitcoin için ciddi bir tehdit olabileceğini öne süren eşler arası Bitcoin değişim platformu LocalBitcoins de var.

Gerçekten de, korkuları, bir araştırma makalesinde kuantum hesaplamanın SHA-256 şifreleme algoritmasını kırabilmesinin ve bir sonraki içinde Bitcoin ağının aşılmazlığını aşındırmasının beklendiğini öne süren Sussex Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından Ocak 2022'nin sonlarında doğrulandı.

Bununla birlikte, kuantum hesaplamanın kripto ve blok zinciri teknolojisi için bir tehdit haline gelmeden önce hala uzun bir yolu var ve MoneyControl'den Murtuza Merchant'ın yazdığı gibi kripto geliştirici topluluğu olası risklere hazırlanmak için çok çalışıyor.

Mevcut kuantum dirençli teknolojilerin bazı örnekleri, IOTA blok zincirinde kullanılan yönlendirilmiş bir döngüsel olmayan grafik teknolojisinin yanı sıra JPMorgan ve Toshiba tarafından geliştirilen kuantum anahtar dağılımını içerir.