Fukushima nükleer felaketi hala büyük bir tehdit! - Page 1

Bu nükleer felaket, uzmanlar tarafından 1986'daki Çernobil felaketinden sonra tarihteki en büyük ikinci nükleer felaket olarak tanımlandı.


Bugüne kadarki en karmaşık nükleer kaza olarak nitelendirilen Fukuşima faciasının üzerinden 10 yılı aşkın bir süre sonra, eriyerek santralde en çok hasar gören reaktörün dibine düşen nükleer yakıt kalıntıları bulundu. Daha fazlasını öğrenmek için bölgede soruşturma başlatıldı.

Fukushima nükleer felaketi hala büyük bir tehdit! - Page 2

Nükleer yakıt kalıntıları daha önce de görüntülenmeye çalışıldı.


Patlamada yüksek oranda radyoaktif olan yakıtın çoğu, depolandıkları kapların dibine düştü, bu da onu yerden çıkarmayı son derece zorlaştırdı. Bugün, yaklaşık 900 ton erimiş nükleer yakıt, 280 tonu Ünite Bir'de olmak üzere, tesisin üç hasarlı reaktöründe hâlâ duruyor. Yetkililer, bu kalıntıların çıkarılmasının 30-40 yıl süreceğini tahmin ediyor.

Fukushima nükleer felaketi hala büyük bir tehdit! - Page 3

2 metre derinliğinde radyoaktif su ile kaplı Ünite 1'e 2017 yılında kameralı küçük bir robot gönderilmiş; Bu girişim, yüksek radyasyon ve iç yapısal hasar nedeniyle başarısız oldu. Ancak tesis operatörü Tokyo Electric Power Company (TEPCO) Perşembe günü yaptığı açıklamada, küçük kameralarla donatılmış bir ROV-A robotunun ilk kez erimiş yakıt ve soğutma suyuna batmış yapıların fotoğraflarını çekmeyi başardığını söyledi. Açıklamada, robotun sondaların önünü açma görevi sırasında birincil muhafaza kabının iç görüntülerini elde ettiği belirtildi.

Fukushima nükleer felaketi hala büyük bir tehdit! - Page 4

Şirket sözcüsü Kenichi Takahara, konteynerin tabanından enkaz yığınlarının yükseldiğini ve bunların bir kısmının kaidenin içinde olduğunu, çekirdeğin hemen altında bir yapı olduğunu ve bunların bölgeye erimiş yakıt düştüğünü belirtti. Takahara, görüntülerdeki nesnelerin ne olduğunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacağını da sözlerine ekledi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.