Güncel

Galata İş Melekleri yatırımcıları Faveeo’ya büyük bir yatırım yaptı

Web ve sosyal medya veri analizi ve ölçümleme çözümleri geliştiren Faveeo, Galata İş Melekleri (GBA) ve Fransa merkezli melek yatırım ağı Sophia Business Angels’dan (SBA) toplam 800 bin avro değerinde yatırım aldı.


«Bilgiyi içgörüye dönüştürün» sloganıyla yola çıkan Faveeo, internet sitelerinde, bloglarda ve sosyal medyada şirketler hakkında neler konuşulduğunu «dinliyor», takip ediyor ve kök analizler ile çeşitli araçlar sayesinde müşteri algısını yönetme konusunda şirketlere yardımcı oluyor. Technologic Innovation Foundation of Canton de Vaud (FIT), Sophia Business Angels (SBA) ve GBA tarafından desteklenen Faveeo, çok küçük ölçekli işletmelerden (VSE) startup’lara, küçük ve orta ölçekli firmalardan büyük şirketlere kadar kişiselleştirilmiş web ve sosyal medya takip araçları sunuyor.

Sosyal medya çalışmalarının sonuçlarını ölçümlemek ve raporlamak için Faveeo’ya başvuran şirketler, analitik zekâ ve performans ölçümleme sürecinde yalnızca büyük verinin izini sürmüyor, aynı zamanda iş zekâsı çözümleriyle elde edilen verileri en hızlı şekilde içgörüye ve işlemeye uygun sonuçlara dönüştürüyor. Bu da işletmelere hem rekabet avantajı kazandırıyor hem de ilgilendikleri ya da faaliyet gösterdikleri sektörler, pazarlar hakkında ayrıntılı bir bilgi birikimi sağlıyor.

2014’te yüzde 300 gelir artışı

Bugün dünya çapında Lozan Federal Politeknik Okulu (EPFL), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Müşavir Mühendisler Uluslararası Federasyonu (FIDIC) ve Dünya Posta Birliği (UPU) gibi pek çok kurum, araştırma merkezi, sivil toplum kuruluşu ve büyük uluslararası şirketler tarafından tercih edilen Faveeo, 2014 yılında gelirini yüzde 300 oranında artırmış durumda. 

«İçinde yaşadığımız bu Büyük Veri çağında asıl zorluk, bilgiyi elde etmek değil, bilgiyi en kısa sürede içgörüye dönüştürmek» diyen Faveeo CEO’su ve Kurucu Ortağı Alexis Dufresne aslında bir sosyolog. Faveeo’nun her ölçekteki şirketler için benzersiz çözümler sunduğunu söyleyen Dufresne, sözlerini şöyle sürdürüyor:

«Alışılagelmiş ‘izleme’ platformlarına erişim sağlayabilmelerine rağmen, müşterilerimizin internet ve sosyal ağlardaki içerikleri filtreleyecek kadar bol zamanı olmadığını biliyoruz. Üstelik günümüzde artık yalnızca ‘dinlemek’ de yeterli değil. Üst düzeyde kavrayış elde etmek için artık filtreleme ve veriyi olabildiğince bağlam içinde değerlendirme pratikleri ve teknolojileri önem kazanıyor. Şirketler de bugün, dinlemenin ötesine geçerek kendilerini akıllı sonuçlara yönlendiren çözümlerin peşinde. Faveeo olarak yaptığımız şey, müşterilerimizin anlamlı sonuçlar elde etmelerini ve bilinçli kararlar vermelerini sağlamak amacıyla trendleri ve temel mesajları ön plana çıkarmak ve bunları müşterilerimize düzenli bir şekilde ulaştırmak.»

 1418824911_melihodemis.jpg

GBA yatırımcılarından Melih Ödemiş ise, yatırım kararıyla ilgili olarak şunları söylüyor: «Kurulduğumuz günden bu yana Fransa'nın lider iş meleği derneklerinden Sophia Business Angels ile yakın bir ilişki içindeyiz. Bu sayede Türkiye'de yaptığımız yatırımların yanı sıra, dünya çapında başarı sağlayabileceğini düşündüğümüz Faveeo gibi şirketlere de yatırım yapma fırsatı yakalıyoruz. Alexis ve ekibi çok iyi bir takım oluşturmuş durumda. Büyük Veri (big data) ve dijital medya takibi alanında oldukça vizyoner bir bakış açısıyla geliştirdikleri, her ölçekte şirketin çok farklı amaçlarla kullanabileceği ürünleri var. Gerçek çıkışı ise, 2015 ve sonrasında yapmayı hedefliyorlar.”

1418824924_candacejohnson.jpg

Faveeo yatırımcılarından EBAN Başkanı ve Sophia Business Angels Yatırımcılarından Candace Johnson da, «Faveeo’nun kullandığı algoritmalar ve bu algoritmaları ortaya çıkaran teknoloji gerçekten de devrimsel nitelikte. Faveeo araçları yalnızca içeriği ayıklamak ve ayırmakla kalmıyor, aynı zamanda internette köşe bucak arama yapıyor ve ilgili verileri akıllıca kullanıyor» diyor.

Faveeo’ya yatırım yapan GBA yatırımcıları ise şöyle: Melih Ödemiş, Ahu Serter, Arif Akdağ, Alemşah Öztürk, Umur Özal, Önder Öztarhan, Kaan Boyner, Uğur Şeker, Erinç Özada, Emre Kurttepeli, Fırat İşbecer ve Orkun Tekin.

Faveeo 9-11 Aralık’ta LeWeb’deydi

SAP EMEA Mobilite Direktörü Hervé Liboureau ve Cisco EMEA Satış Müdürü Marcel Dridje gibi BT, telekom ve medya dünyasının yakından tanıdığı isimleri yönetim kurulunda toplayan Faveeo, yeni çözümlerini ve son teknoloji web ve sosyal medya izleme araçlarını 9-11 Aralık’ta Paris’teki LeWeb etkinliğinde tanıttı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.