AT Kearney Küresel İş Politikaları Konseyi (GBPC) 2018 yılına yönelik 10 temel öngörüde bulundu. Bu öngörüler teknoloji dünyasını ilgilendirdiği kadar, küresel siyaset ve ekonomiyi de yakından ilgilendiriyor.

1- Kuantum bilgisayar hakimiyeti ele geçirecek

Bilgisayarın geleceği kuantum. Normal bilgisayarların aksine hesaplamaları yapmak için 1 ve 0 olmak üzere iki duruma sahip olmayıp; aynı anda birden fazla durumda olabilen (hem 0 hem de 1 durumunda) kuantum bilgisayarlar uzmanlar tarafından gelişmiş bilgisayarların geleceği olarak görülüyor. Kuantum bilgisayarlar, klasik bilgisayarlara oranla çok daha büyük ve hızlı bir işlem gücüne sahip. IBM bu alanda çok önemli gelişmelere imza atıyor.

Google ve Intel gibi büyük şirketlerin yanı sıra Rigetti ve D-Wave gibi şirketler de kendi kuantum bilgisayarlarını geliştirdiler. 2017 yılında kuantum alanında iki büyük gelişim gündeme geldi. Temmuz ayında Çinli biliminsanları Dünya’daki bir fotonu 500 kilometre uzaktaki bir uyduya teleport ettiler. Yani ışınladılar.

Ağustos’ta ise, yine Çin’de ilk özel kuantum iletişim ağı oluşturuldu. Bu alandaki ilerlemeler çok hızlı. 2018 yılında, kuantum bilgisayarların, kuantum teknolojisi ile çalışmayan en güçlü süper-bilgisayarın becerilerini geride bırakacağı tahmin ediliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.