Geçmişten günümüze Windows yükleme ekranları - Page 1

Microsoft Windows’un 1.0 versiyonu ile başlayan ve bugün Windows 10 ile devam eden macerasında, kullanıcılara sunduğu işletim sistemleri bizleri 15 farklı yükleme ekranı ile karşıladı.
Geliştirdiği teknolojiler ile farklılıklar yaratmaya çalışan Microsoft Windows işletim sisteminin tarihi oldukça gerilere dayanıyor. 30 yılı aşkın bir süredir hayatımızda olan Windows, yayınladığı her işletim sistemi ile bizlere farklı yükleme ekranları sundu. Windows’un sunduğu işletim sistemlerini bazen çok sevdik bazen de onlardan kurtulmak için gün saydık. Windows İşletim sistemlerinde bilgisayarınızı açtığınızda karşınıza çıkan, kimilerimizin çok sevdiği kimilerimizin de hatırlamak bile istemediği Windows’un bugüne kadar kullanıcılara sunduğu işletim sistemlerinin açılış ekranlardan biri olan ön yükleme ekranlarını sizler için sıraladık.

Geçmişten günümüze Windows yükleme ekranları - Page 2

Windows'un 20 Kasım 1985'te yayınladığı ve tüm PC kullanıcılarının hayatını değiştirmeye başlayacak olan işletim sistemi Windows 1.0 versiyonu, Microsoft'un eski logosuyla açılıyordu. Bu sürümde pencereler üst üste taşınamıyordu, tüm pencereler sadece ekrana dönüşebiliyordu. Microsoft, Windows 1.0 versiyonunu Aralık 2001 sonuna kadar destekledi.

Geçmişten günümüze Windows yükleme ekranları - Page 3

Windows 1.0 versiyonunun aksine, Windows 2.1'de pencereler üst üste getirilebiliyordu. 1988 yılında 286 ve 386 işlemciler için iki ayrı sürüm olarak yayınlanan Windows 2.1 için ön yükleme ekranında görülen en büyük değişiklik yeni Microsoft logosu olmuştu.

Geçmişten günümüze Windows yükleme ekranları - Page 4

Bir önceki sürümüne göre önemli gelişmelere sahip olan Windows 3.0’da, ön yükleme ekranı 3 belirgin renkten oluşuyordu. Bu versiyonda Microsoft logosu arka planda yer alırken, Windows logosu ön plana çıkmıştı. Apple'ın Macintosh OS'unu tehdit eden ilk Windows sürümü olarak bilinen Windows 3.0’da, dosya yöneticisi olan MS-DOS Executive bu sürümle birlikte yerini Program Manager'a bırakmıştı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.