Bunlar şekil değiştirebilen sıvı metaller. Bünyelerinde manyetit ya da hematitlerin mikroskobik ölçekteki parçacıklarını ya da demir içeren bazı başka bileşikleri sıvı olarak içinde ayrıştırılmış şekilde taşıyorlar. ABD’deki Virginia Tech Üniversitesi, demir oksit nanoparçacıkları taşıyan ferroakışkanlar üzerinde kanser tedavisinde kullanmak için araştırma yapıyor. Salınımlı manyetik alan uygulanmadan önce mıknatıslar ile bu sıvı tümöre yönlendirilebilir ve manyetik alan bu sıvının titreşerek ısı yaratmasına ve kanserli hücreyi öldürmesine yol açabilir. “İdeal tedavi sağlıklı doku ısısını korurken tümörlü hücrenin ısısını yaklaşık 30 dakika arttırır” diyor bu araştırmayı yürüten Profesör Ishwar Puri.

Japonya İleri Bilimsel ve Teknolojik Araştırmaları Enstitüsü’nden Doç. Yukiko Yamada Takamura siliseni, grafenin silikon muadili bir madde olarak tanımlıyor. Elektrik düşünüldüğünde çok iletken bir madde… Örneğin, elektronlar neredeyse hiçbir engele takılmadan içinden geçebiliyor. Silikon tabanlı olduğundan silikon devrelere oldukça uygun. Bilgisayar işlemlerinin hızlı yapılmasını ve muadili grafene göre daha az enerji kaybı sağlıyor. Akıllı telefonları hızlı şarj etmede muadilinin yerini alacak gibi.

Altın nanoparçacıklar ölümcül durumlar içeren yeni testlerde, örneğin HIV virüsü yani AIDS testlerinde kullanılabilir. Çünkü bu parçacıklar mevcut testlerden daha duyarlı sonuçlar veriyor; okumayı ve tespiti kolaylaştırıyor. Çok küçük ölçekteki nanoteknoloji dünyasında maddeler yeni özellikler içeriyor. Küçük parçacıklar kümelenme şekillerine göre farklı renkler üretebiliyorlar. Araştırmacılar Londra’daki Imperial College’da bunu HIV testinde kullanıyorlar. HIV test solisyonunun içinde elektrik şarjlı iyonlar var. Kan serumu bunun içine damlatıldığında bundan sonra ne yapılacağı onun HIV virüsü taşıyıp taşımadığına göre karar veriliyor. Eğer taşıyorsa solisyondaki hidrojen peroksit seviyesi düşüyor ve nano ölçekte düzensiz altın yığını ürüyor bu da mavi ışık üretiyor. Eğer HIV yoksa solisyon hidrojen peroksit ile birlikte yıkanıyor ve toparlak altın nano parçacıklar yaratıyor bu da kırmızı ışığa yol açıyor. Mevcut testlerde ise bu renk değişimlerini görebilmek için çok pahalı cihazlara ihtiyaç var.

Saniyede 360 metre giden bir kurşunu durdurabilen bir madde düşünün ve bu madde 3 cm’den sadece biraz daha kalın olsun. Bu madde kurşun ile temas ettiğinde eriyor. Kurşuna dayanıklı camlar gibi poliüretan çelik yeleklerde ve hatta bir uzay aracının ve uydunun dış yüzeyinde kullanabilir ve uzay çöplerini absorbe edebilir. Aynı ölçülerde bir çelik kullanmak çok hızlı giden kurşunları, fırlatılan cisimleri durdurmakta daha az etkili ve aynı zamanda yedi kat daha ağır olur.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.