Yaklaşık yirmi yıl önce Amazon.com adındaki online alışveriş sitesiyle dünyanın en büyük yatırımcılarından biri haline gelen Jeff Bezos, 90’ların sonlarındaki Dot-Com balonundan şirketini kurtarabilmeyi başarmıştı. Bezos, halen daha kurmuş olduğu şirketin başında duruyor ve geleceğe damga vuracak projelere imza atmaya devam ediyor. Forbes 2016 yılı için dünyanın en zengin isimlerini belirledi ve Jeff Bezos ise 45 milyar doların üzerindeki servetiyle listede beşinci sırada yer aldı. Amazon’dan dronelar aracılığı ile market ve çeşitli alışverişlerin gerçekleştirilebileceği planı oldukça etkileyici. Ancak liseyi birincilikle bitiren Bezos için bu kadarı yeterli değil. Milyonlarca insan için uzay otelleri ve koloniler geliştirme hayali de kuran Bezos, Blue Origin adı verilen proje ile uçuşlara başlama kararı aldı.

Paris doğumlu İranlı Pierre Omidyar, gerçek servetine ulaşacağı ve hayallerini gerçekleştirebileceği Amerika’ya taşındı. 1995 yılında eBay adında bir şirket kuran ve bu şekilde milyar dolarlar kazanmayı başaran Omidyar, hayır işleriyle de oldukça yoğun bir işadamı. Basına ve araştırmacı gazeteciliğe özel bir eğilimi olan Omidyar, 2010 yılında Honolulu Civic Beat adında online haber hizmeti odaklı bir şirket daha kurdu. Ancak bu milyarderin en etkileyici başyapıtı The Intercept adındaki, online belge ve dosya yayımlama sitesi oldu.

Babacan bir zengin denildiğinde akla ilk gelen isim, Warren Buffet hakkındaki her şeye buradan ulaşabilirsiniz. Başta Bill Gates olmak üzere birçok milyarderin idol olarak gördüğü Buffet, para kazanma konusunda tam bir sihirbazdır. Diğer milyarderlerin aksine Buffet, servetini kendi çabalarıyla elde etmiştir. Harika bir ürün ya da dünyayı değiştirecek bir buluşa yatırım yapmak yerine, 100’ün üzerinde milyarderin de katıldığı The Giving Pledge adında bir yardım kuruluşuna imza atmıştır.

Listemize dünyanın en zengin doktorları arasında ilk sırada bulunan Patrick Soon-Shiong ile devam ediyoruz. Güney Afrika doğumlu, aslen Çinli olan Dr. Patrick Soon-Shiong daha sonra tıp alanında yüksek lisansını tamamlamak için Kanada’ya taşındı. Sonrasında ise Birleşik Devletlere yerleşen bu dahi tıp adamı, burada dünyanın ilk pankreas naklini gerçekleştirdi. Daha sonra ise kanser ile ilgili çeşitli çalışmalar yürüten ve şirketler kuran Soon-Shiong, büyük veri kaynakları ve süper bilgisayarlar aracılığıyla sağlık hizmetinde devrim yaratacak olan NantWorks adındaki projesini oluşturmaya başladı. Ayrıca Buffet tarafından kurulan Giving Pledge vakfının da en önemli üyelerinden bir tanesidir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.