Geleceğin dehşet verici silahları bunlar - Page 1

Yüksek Enerjili Sıvı Lazer Alan Savunma Sistemi (HELLADS)
Orijinal adı High Energy Liquid Laser Area Defense System olan bu silah muhteşem bir lazer ışını. Şu an DARPA’da geliştirilmekte olan bu lazerler “birden fazla hedefi ışığın hızını ve gücünü kullanarak vurmak” için kullanılacak. Aslında lazerlerin silah olarak kullanılması yeni bir fikir değil ancak şu an var olan lazer sistemleri çok büyük olduğu için savaş uçaklarına bağlanması çok zor. DARPA 150 kilowatt gücündeki bu silahın yeterince hafif olacağına inanıyor.

Geleceğin dehşet verici silahları bunlar - Page 2

Hipersonik Hava Aracı
Falcon HTV-2 DARPA’nın gözbebeği projelerinden biri. Roketle fırlatılan, manevra kabiliyetine sahip bu insansız hava aracı atmosferde inanılmaz büyük bir hıza (yaklaşık Mach 20 ya da 13 bin mil) ulaşabiliyor. HTV-2’nin hızındaki bir uçağın New York City ile Los Angeles arasını 12 dakikada kat etmesi mümkün. Araç üzerindeki sensörler sayesinde bir “veri kamyonu” konumunda. Ancak bunlar henüz sadece teoride zira HTV-2’nin son test uçuşu geçen yıl Ağustos’ta yapıldı ve 36 dakika sonra uçakla bağlantı koptu. Daha sonra hava aracının gökyüzünde parçalandığı açıklandı

Geleceğin dehşet verici silahları bunlar - Page 3

Aero-Uyumlu Aerooptik Işın Kontrolü
Hava araçları için manevra kabiliyeti çok önemli. DARPA’nın geliştirmekte olduğu bu proje de “taktiksel silahlara yerleştirilmiş yüksek enerjili lazerlerin kıç taraftaki hedefler karşısındaki performansını artırmayı” amaçlıyor. Bu hedefler arasında akla gelecek ilk örnek füzeler.

Geleceğin dehşet verici silahları bunlar - Page 4

Discrotor Helikopterleri
Helikopterlerin havalanmak için bir pistte hızlanmaya ihtiyacı olmadığını herkes bilir. Ancak dikey kalkış konusunda en başarılı helikopterler bile (örneğin Usame bin Ladin operasyonunda kullanılan MH-60 Kara Şahin gibi) çevredeki engebelerden ötürü sorunlar yaşayabilir. Discrotor helikopteri denen hava araçları, aslında helikopterlerle uçakların bir araya gelmesiyle oluşuyor. Dikey olarak inip kalkabilen bu araçlar, dönen tekerleklerini içeri alıp sabit kanatları sayesinde havada yüksek hızlı bir uçak kadar hızlı hareket edebiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.