Güncel

Geleceğin Ekran Teknolojisi ile Tanışmaya Hazır mısınız? [Video]

Akıllı telefonların ekranları her geçen gün daha mükemmele doğru yol alıyor.

Geleceğin Ekran Teknolojisi ile Tanışmaya Hazır mısınız? [Video]

Akıllı telefonların ekran teknolojilerinin birbirleri arasındaki farkları günümüzde kullanıcıların en çok önem verdiği alım kriterlerinden biri oldu. Bunun asıl sebebi ise ekranların, akıllı cihazlarda kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkmasını sağlamasıdır. Ekranlarımızın çözünürlükleri arttıkça ppi değerleride artıyor ve bu bizlerin daha keskin görüntüler almamızı sağlamakta. Tüm bunların yanında gün sonunda akıllı cihazlarıızın ekranları en çok şarj yiyen donanımlar olarakta göze çarpmakta.

Birçok kullanıcının (özellikle iPhone sahipleri) telefonlarının ekranlarını tam parlaklıkta hiç kullanmadıklarına şahit olmaktayız. Bunun temel sebebi ise pil gücünün tüm günü çıkartamamasıdır. Sürekli kısılan ekran parlaklıkları ve oynanmak istenen ama oynanamayan oyunlar şarjımızın daha uzun gitmesi için yaptıklarımızın başında yer almaktadır. Bundan dolayı ekran üreticileri gece gündüz demeden yeni teknolojiler üzerinde çalışmaktadırlar.

Machester Universitesinden gelen bilgilere göre Grafin (Graphene) adı verilen bir iletken ekran oluşturulduğu ve bu ekran ile elektrik iletiminin sağlandığı yapılan videoda görülmektedir. Bununla birlikte kurşundan hazırlanan bu ekranın touchscreen özelliğine kavuştuğunu ve multitouch hareketlerine belli bir oranda cevap verdiğini de videodan görebilmekteyiz. Bu sayede aşağıdaki resimde görmüş olduğumuz bükülebilir ekranlara çok yakında sahip olabiliriz.

1400245350_ekran-alintisi.png

Bu ekranın yapılmasıyla hayal olarak gördüğümüz saydam ekranlar nihayet gerçeğe kavuşacak. Bu tarz ekranların özellikle giyilebilir teknolojiler konusunda büyük bir farklılık kazandıracağı belirtilirken bu ekranların elmas kadar dayanıklı olduğunun da altını çizelim.

Machester Universitesinin hazırladığı ve Grafin (Graphene)'den imal edilen ekranın videosunu ve çalışma prensibine aşağıdan izleyebilirsiniz. Peki siz eğilip bükülebilen ve elmas kadar sağlam olan bu ekranlar için ne düşünüyorsunuz?


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.