Geleceğin en tehlikeli silahları! - Page 1

Foreign Policy dergisi, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Dairesi (Defense Advanced Research Projects Agency – DARPA) ile dünyanın önde gelen silah üreticilerinin “geleceğin silahı” olarak tasarladığı ürünleri derledi. Jet uçaklarındaki lazerlerden, hipersonik uçaklara ve görünmezlik pelerinlerine kadar bu silahlar akıllara Hollywood filmlerini getiriyor.

Geleceğin en tehlikeli silahları! - Page 2

Yüksek Enerjili Sıvı Lazer Alan Savunma Sistemi (HELLADS)
Orijinal adı High Energy Liquid Laser Area Defense System olan bu silah muhteşem bir lazer ışını. Şu an DARPA’da geliştirilmekte olan bu lazerler “birden fazla hedefi ışığın hızını ve gücünü kullanarak vurmak” için kullanılacak.

Geleceğin en tehlikeli silahları! - Page 3

Hipersonik Hava Aracı
Falcon HTV-2 DARPA’nın gözbebeği projelerinden biri. Roketle fırlatılan, manevra kabiliyetine sahip bu insansız hava aracı atmosferde inanılmaz büyük bir hıza (yaklaşık Mach 20 ya da 13 bin mil) ulaşabiliyor.

Geleceğin en tehlikeli silahları! - Page 4

Aero-Uyumlu Aerooptik Işın Kontrolü
Hava araçları için manevra kabiliyeti çok önemli. DARPA’nın geliştirmekte olduğu bu proje de “taktiksel silahlara yerleştirilmiş yüksek enerjili lazerlerin kıç taraftaki hedefler karşısındaki performansını artırmayı” amaçlıyor. Bu hedefler arasında akla gelecek ilk örnek füzeler.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.