Aero-Uyumlu Aerooptik Işın Kontrolü

Hava araçları için manevra kabiliyeti çok önemli. DARPA’nın geliştirmekte olduğu bu proje de “taktiksel silahlara yerleştirilmiş yüksek enerjili lazerlerin kıç taraftaki hedefler karşısındaki performansını artırmayı” amaçlıyor. Bu hedefler arasında akla gelecek ilk örnek füzeler.

Discrotor Helikopterleri

Helikopterlerin havalanmak için bir pistte hızlanmaya ihtiyacı olmadığını herkes bilir. Ancak dikey kalkış konusunda en başarılı helikopterler bile (örneğin Usame bin Ladin operasyonunda kullanılan MH-60 Kara Şahin gibi) çevredeki engebelerden ötürü sorunlar yaşayabilir. Discrotor helikopteri denen hava araçları, aslında helikopterlerle uçakların bir araya gelmesiyle oluşuyor. Dikey olarak inip kalkabilen bu araçlar, dönen tekerleklerini içeri alıp sabit kanatları sayesinde havada yüksek hızlı bir uçak kadar hızlı hareket edebiliyor.

Yeniden Tasarlanmış Nükleer Enerjili Denizaltılar

ABD Donanması şu an Ohio sınıfı nükleer enerjili denizaltıları yenilemek için çalışmalarını sürdürüyor. Yenilenmiş denizaltılar 2029’da eskilerin yerini alacak. Ohio denizaltılarının büyük bir kısmı denizaltıdan ateşlenen balistik füze (SLBM) taşıyor. Her denizaltıda 24 taneye kadar bulunabilen bu füzeler, ABD’nin cephaneliğinin deniz kanadını oluşturuyor. SSBN-X Gelecek Takip Denizaltısı adı verilen yeni denizaltıların tanesinin en az 4.9 milyar dolara mal olması bekleniyor. Maliyetler 9 milyar dolara kadar çıkıyor.

Denizaltısavar Savaşı Sürekli Takip İnsansız Deniz Aracı (ACTUV)

Orijinal adı Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vessel olan bu araç, denizin derinlerindeki dalga hareketlerinden en sessiz denizaltıları bile tespit etme potansiyeline sahip. Şu an kullanılmakta olan insansız yüzey deniz araçlarından farkı, başka bir gemi tarafından çekilmek yerine açık denizlerde bağımsız olarak hareket edebilmesi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.