Gelecek için ilginç 10 senaryo - Page 1

Mars´ta İnsan Kolonisi (2023) - Hollandalı firma Mars One, 2023 yılında Mars´a 4 insan göndermeyi planlıyor. Bu 4 kişi, ilk kalıcı yerleşimin temelini oluşturacak. Daha sonra 2025 yılında 4 kişi daha gönderilecek ve bu kişiler hayatlarının sonuna kadar Mars´ta kalacak. Mars One projesi aslında bir TV show olacak. Bu gidecek kişilerin seçiminden, Mars´a gidilişine, oraya yerleşime kadar hiç kesilmeyen bir televizyon gösterisi olması planlanıyor. Maliyet kişi başı yaklaşık 1.5 - 2 Milyar dolar olacak ve seyahat 1 yıl kadar sürecek.

Gelecek için ilginç 10 senaryo - Page 2

Masdar Şehrinin Tamamlanması - 2025: Abu Dhabi´de yapılan geleceğin şehri Masdar 2025 yılında tamamlanacak. Tamamen yeşil enerji ile beslenecek olan şehirde Karbon hiç olmayacak. Şehirin tüm atıkları ve suları 0 geri dönüşümlü olacak. Toplam 20 Milyar dolara mal olacak proje 6 kilometrekarelik bir alanda 50.000 kişiye ev sahipliği yapacak.

Gelecek için ilginç 10 senaryo - Page 3

Dünya Kaynakları Krizi - 2030: Hızla artan dünya nüfusu sonucu, eğer yeterli önlemler alınmazsa Birleşmiş Milletler 2030 yılında bir kaynak krizi öngörüyor. Su, yemek ve enerjinin çok pahalanması sonucu 3 milyardan fazla insanın açlık sınırına dayanacağı öngörülüyor.

Gelecek için ilginç 10 senaryo - Page 4

Biyonik Gözler: 2035. Şu an teknolojimiz zaten kör insanlara çok limitli de olsa görüş sağlanabiliyor. 2020´li yıllarda normal görüşü üretebiliyor olacağız ancak 2035 yılında insan gözünden çok daha iyi gören, Kızılötesi ve Morötesi dalgaları da algılayabilen biyonik gözler üretilebilecek. Çok daha yüksek çözünürlükte bir görüşe sahip olacağız. Bu yenilik sadece gözlerde değil, tüm organlarda olabilecek. Şu anki organlarımızdan daha iyi çalışan organlar 2035 yılında mevcut olacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.