Gelecekte böyle seyahat edeceğiz - Page 1

Otel yılan şeklinde denize uzanıyor. Işıklandırmayı güneş kolektörleri üstleniyor. Otelin iki ucunda ise deniz enerjisinden elektrik üretiliyor. Yağmur suları biriktiriliyor, otelin yüzen bahçeleri ise yolculara taze meyve ve sebze imkanı sunuyor.

Gelecekte böyle seyahat edeceğiz - Page 2

Seyahatin fazlaca uzun sürmesinden yakınanlar için bu parça otelin birçok geminin demir atabileceği iskeleleri ve hatta bir helikopter pisti var. Fırtınada ya da denizin hareketli olduğu durumlarda gemi formunu değiştiriyor ve küçük tekneler etrafında koruyucu bir daire oluşturuyor.

Gelecekte böyle seyahat edeceğiz - Page 3

Londra’da yaşayan mühendis tasarımlarında doğayı analiz ediyor. Kumul bölgedeki bir evi böyle çizmiş. Kumullarda rüzgarın yönü ve yoğunluğu sürekli değişim gösterir. Santosuosso da işte bu durumdan yola çıkarak buna uygun bir ev modeli geliştirmiş.

Gelecekte böyle seyahat edeceğiz - Page 4

Bilgisayar destekli rüzgar analizleri ona yardımcı oluyor. “Doğa çok karmaşık. Bilgisayar kapasitelerinin artması sonucunda doğal süreçlerin tamamen bir modelini çıkartmak ve kendimizi ona uyumlu hale getirmek mümkün oluyor” diyor Santosuosso. Kumuldaki evde rüzgâr kanalize ediliyor ve böylece dengeli bir ortam sıcaklığı yaratılıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.