Gelmiş geçmiş en kötü nükleer felaketler ! - Page 1

9. Three Mile Adası

1979'da, Three Mile Adası nükleer reaktörünün soğutma sisteminde bulnan bir valf bozuldu. Açık kalan valf, çok miktarda soğutucu suyun dışarı kaçmasına neden oldu. Daha da kötüsü, uyarıcı ışıklar da bozuldu ve tesis çalışanlarının valfın kapalı olduğunu düşünmesini sağladı. Birkaç saat içinde reaktör ısı sınırını aştı ve kısmen eridi. Küçük bir patlama ve az miktarda radyoaktif madde sızıntısı gerçekleşti. Ancak tesisin içi zarar gördü ve kapatılmak zorunda kaldı. İlk temizlikler yaklaşık bir milyar dolara mal oldu.

Gelmiş geçmiş en kötü nükleer felaketler ! - Page 2

8. Baneberry testi

1970'da Nevada'da gerçekleştirilen nükleer silah testi, yapılan birçok testin en kötüsüydü. Test yerin yaklaşık 270 metre altında da olsa yer yüzüne çıkmayı başardı. Kısa bir süre sonra Kuzey Kaliforniya'nın üzerine radyoaktif kar olarak yağdı.

Gelmiş geçmiş en kötü nükleer felaketler ! - Page 3

7. Rocky Flats

Colorado'daki Rocky Flats nükleer tesislerinde, bilim adamları dev plütonyum parçalarını 'eldiven kutusu' adı verilen merkezlerde saklıyordu. Ancak radyoaktif materyal iki kez yangına maruz kaldı. Bu kazaların en kötüsü 1969'da yaklaşık 5 kilogram plütonyum yandığında meydana geldi. Radyoaktif duman kümesi laboratuvardan sızmayı başardı ve ancak birkaç sene sonra dindirilebildi.

Gelmiş geçmiş en kötü nükleer felaketler ! - Page 4

6. Fukushima

Mart 2011'de gerçekleşen Tsunami, Fukushima nükleer güç tesislerini vurduğunda bazı soğutma sistemlerini devre dışı bıraktı ve birkaç reaktörün kontrol dışına çıkmasına neden oldu. Sıcaklığın yükselmesiyle büyük patlamalar güç tesisini sarsarak radyoaktif materyalin sızmasına neden oldu. Son bir çare olarak yetkililer reaktörün bir daha kullanılmayacağını düşünürek deniz suyuyla doldurdular. Bu durum henüz bitmemesine rağmen, Three Mile Adası olayından çok daha kötü görünüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.