Gergedan böceği hakkında gerçekler - Page 1

Gergedan böceklerinin tek bir türden ibaret olmadığını söyleyen Prof. Dr. Tuncer, “Dünyada binden türden fazla olduğu bilinen büyük bir gruptur. Alın kısımlarında boynuz şeklinde bir çıkıntı olduğu için bunlara gergedan böceği denilmiştir. Bazı türlerinin boyları 15 santimetreye kadar uzayabilir. Ancak çoğu türlerin boyları 4-5 santim arasında olmaktadır. Oldukça güçlü böceklerdir. Bazı türler kendi ağırlıklarının 850 katı kadar ağırlık kaldırabilirler” dedi.
“BU TÜRLERİN 90 BİN DOLAR ETMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Gergedan böceği hakkında gerçekler - Page 2

Kamuoyunda bu türlerin 90 bin dolar edeceği şeklinde bilgiler çıktığını belirten Tuncer, “Bu türlerin 90 bin dolar etmesi asla söz konusu değildir. Hatta bu türlerin maddi hiçbir değerleri yoktur. Ancak bazı uluslararası koleksiyoncular, koleksiyonlarını tamamlayabilmek için bu türlere 2-4 dolar arası bir değer biçmektedirler. Kendi aralarında ya değiş tokuş yapmaktadırlar ya da bu miktarları ödeyerek almaktadırlar. Dolayısıyla bu böceklerin maddi değerinin olduğunu söylemek mümkün değildir” diye konuştu.
“ÇİFTÇİLER YANLIŞ BİLGİ SAHİBİ”

Gergedan böceği hakkında gerçekler - Page 3

Gergedan böceğinin insanlar tarafından toplanmasının hiçbir faydası olmadığını ifade eden Tuncer, “Tam aksine biyoçeşitliliği etkilediği için olumsuz bir yanı vardır. İnsanların bu böceği gereksiz olarak toplayıp biyoçeşitliliği etkilememesi lazım. Bunlar ancak uzman olan araştırmacılar tarafından toplanabilir. Sınırlı sayıda toplanır.

Gergedan böceği hakkında gerçekler - Page 4

Bütün böceklerde olduğu gibi bunlarında toplanması izne tabidir. Bizim açımızdan diğer bir olumsuz yanı kamuoyunda oluşan böceklerin sanki para eden bir varlıkmış gibi değerlendirilmesidir. Bu bizim çalışmalarımızı güçleştirmektedir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.