Gezegenlerin isimleri: Dünya'nın adı neden Dünya'dır? - Page 1

Merkür: Güneş Sistemi'nin ilk gezegeni olduğu için, fizik yasaları çerçevesinde Güneş etrafındaki 1 turunu diğer gezegenlere göre en erken tamamlayan gezegen Merkür. Her ne kadar yörüngesi de diğerlerine göre kısa olsa da, astronomik boyutlar söz konusu olduğunda "kısa" diye bir şey yoktur. Hele Merkür gibi ufak bir gezeegen için... Merkür, yörüngesinde saatte 173.300 kilometre hızla ilerler (bu Dünya'nın hızından 1.6 kat fazladır)! Bu durum, gökyüzümüzden de hızla geçmesinde neden olmaktadır ve muhtemelen Merkür gezegeni ismini tam olarak bu nedenle Roma Tanrısı Merkür’den aldı. Tanrı Merkür'ün, en kurnaz ve en hızlı Tanrı olduğuna inanılırdı. Bu tanrı, aynı zamanda para, seyahat ve hırsızlık tanrısı olarak da bilinir. Bu tanrının Yunan mitolojisindeki karşılığı ise Tanrı Hermes'tir. Merkür, Milattan Önce 3. Milenyum'da Sümerler tarafından bile biliniyordu.

Gezegenlerin isimleri: Dünya'nın adı neden Dünya'dır? - Page 2

Venüs: Güneş Sistemi'nde Dünya ile Merkür arasında yer alan Venüs, gökyüzünde parlayan bir mücevher gibi göründüğü için adını Aşk ve Güzellik Koruyucusu Tanrısı Venüs’ten aldı. Roma Tanrıçası Venüs'ün Yunan Mitolojisi'ndeki karşılığı Afrodit'tir. Babil mitolojisindeki karşılığı ise İştar'dır.

Gezegenlerin isimleri: Dünya'nın adı neden Dünya'dır? - Page 3

Mars: Rengi kızıl olduğundan ve kanı andırdığından dolayı adını Roma Mitolojisi'ndeki Savaş Tanrısı Mars'tan aldı. Bu Tanrı'nın Yunan Mitolojisi'ndeki karşılığı Ares'tir. Hoş bir yan bilgi: Tanrı Mars, savaş ile ilişkilendirilmeden önce Tarım Tanrısı olarak biliniyordu. Mars, tarımı götürerek iklimlendirmeyi planladığımız ilk gezegen olarak, hoş bir tesadüfün de baş rolünü oynayabilir. Ayrıca Mart (March) ayının ismi de, Mars sözcüğünden geliyor.

Gezegenlerin isimleri: Dünya'nın adı neden Dünya'dır? - Page 4

Jüpiter: Jüpiter ise Güneş Sistemi'ndeki en büyük gezegen olduğu için, adını en güçlü Yunan Tanrısı Zeus ile denk Jüpiter'den aldı. Tanrılar Tanrısı'nın adı, gezegenlerin gezegenine verildi. Olympus'un efendisi, Roma devletinin başı... Ancak Jüpiter'in soy ağacındaki üstünlüğü, teleskobun keşfine kadar sürdü. Babasının adı, bir sonra keşfedilen gezegene verilecekti!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.