'Gezgin portalı' yarın açılıyor

Yerli gözlem uydusu RASAT'ın görüntülerinin kamu ile paylaşılacağı Gezgin Portalı'nın açılışı yarın yapılacak.

'Gezgin portalı' yarın açılıyor

TÜBİTAK'tan yapılan açıklamada, ilk milli yer gözlem uydusu RASAT'ın 17 Ağustos 2011 tarihinde Rusya'dan fırlatıldığı hatırlatıldı. Uydunun tasarım ömrünün 3 yıl olarak belirlendiği anımsatılan açıklamada, dün itibarıyla yörüngesinde 3. yılını dolduran RASAT'ın tüm hedeflerine başarıyla ulaştığı ve yörüngesinde görevlerini başarı ile devam ettirdiği ifade edildi.

Açıklamamada, RASAT'ın 3 yıl boyunca yörüngesinde 16 bin 480 tur attığı ve toplam 6 milyon kilometrekare alan görüntülediği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"RASAT, görüntüleriyle tüm Türkiye'yi 2 defa kapsamış ve 2014 yılında 3. kapsama dönemi devam etmektedir. TÜBİTAK UZAY, Kalkınma Bakanlığı desteği ile başlattığı Geoportal Projesi kapsamında gözlem uydularından elde edilen görüntülerin internet ortamında paylaşılabilmesi için GEZGİN Portalını da geliştirmiştir. RASAT uydusundan indirilen ham görüntüler geometrik ve radyometrik düzeltmelerin ardından koordinatlandırma işlemleri yapılarak güncel görüntüler GEZGİN Portalına aktarılmaktadır."

Kamu kuruluşları ve üniversitelerin GEZGİN Portalına üye olabileceği ve bugünden itibaren "www.gezgin.gov.tr" adresinden tüm görüntülere ücretsiz ulaşabileceği aktarılan açıklamada, portalın açılışının yarın yapılacağı bildirildi.