Güncel

Girişimciler Maliyetlerini Nasıl Düşürebilir?

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için kullanıcı dostu ve bulut tabanlı finansal yönetim uygulaması geliştiren Paraşüt'ün Kurucu Ortağı Sean X. Yu, girişimci adayları için şirket giderleri ve maliyetlerini düşürme konusunda ipuçları verdi.

Girişimciler Maliyetlerini Nasıl Düşürebilir?

Kendi işinizi kurmak güzel olduğu kadar da masraflı. Bu yüzden giderlerinize dikkat etmek çok önemli. İşte kendi girişiminizi kurarken masraflarınızı azaltmanızı sağlayacak bazı akıllıca çözümlerden sadece birkaçı!

Kısa bir sürede Hollanda merkezli “Revo Capital" ve ABD merkezli girişim sermayesi fonu olan "Ribbit Capital"den aldığı yatırımlarla kendisi de başarılı bir girişimci olan Sean X. Yu, girişimci adayları için fikirlerini paylaşıyor.

Paraşüt Kurucu Ortağı Sean X. Yu, konuyla ilgili olarak şu sözleri aktardı: 

1445344195_1445342506seanx.yu.jpg

"Pek çok girişimcinin karşındaki en büyük engel, yatırım yapmanın maliyetli olmasıdır. Bu yüzden elinizdeki bütçeyi doğru kullanmak oldukça önemli.

Kendi işini kurmak isteyenlere yardımcı olabilecek 4 akıllıca çözümü şöyle sıralayabiliriz:

1: Harcamalarınızı Önceliklendirin!

İşletmeniz için hangi giderler öncelikli? Direkt satış yapmayacağınız ya da müşteri ağırlamayacağınız bir ofisin dekorasyonuna yatırım yapmak kesinlikle ilk sıradaki tercihiniz olmamalı. Her işletmenin ihtiyaç ve öncelikleri birbirine göre farklıdır. Nakit akışınızı yola koyana kadar bazı konularda kendinizi daha ekonomik davranmaya odaklayın. Örneğin zorunlu değilseniz, bir asistan tutmak yerine telefonlarınızı kendiniz cevaplayın, ön muhasebenizi kendiniz takip edin.

2: Maliyetlerinizi Düşürün!

Pazarlık becerilerinizi geliştirmeniz çok önemli. Şirket için yapacağınız satın almaları tek bir tedarikçide birleştirmek bir çözüm olabilir. Böylece indirim isteyebilirsiniz. İndirimli çalışmayı sadece tedarikçinizden değil, ayrıca şirketin diğer toplu alımları için de kullanabilirsiniz. Örneğin şirketi kurarken yapacağınız tüm ofis malzemesi alımlarını bir satıcıdan gerçekleştirebilirsiniz. Veya ofisinizin kirasının bir kısmını baştan toplu ödeyerek daha uygun bir fiyata kiralama şansı yakalayabilirsiniz.

3: Girişimcilik Destek İster, KOSGEB Desteklerinden Yararlanın!

KOSGEB Türkiye’de girişimciliğin ve KOBİ’lerin büyümesinin desteklenmesi amacıyla farklı türlerde hibe ve krediler veriyor. Bu destek ve kredilerden yararlanabilirsiniz. Şirketinizi kurmak için destek almak istiyorsanız başvurmanız gereken Girişimcilik Destek Programı’dır. Bu destek 30,000TL’ye kadar hibe veriyor. Hibenin kapsamında ilk kuruluş desteği, ofis malzemeleri, 12 aylık işletme gideri desteği kalemleri bulunuyor. Ayrıca işinizi geliştirmek için 70,000TL’ye kadar faizsiz kredi de almanız mümkün.

4: Basit bir ön muhasebe programıyla gelir ve giderlerinizi takip edin!

Bir girişimci özellikle girişimin başlangıç safhasında her kuruşunu neye harcadığının farkında olmalıdır. Ofisin demirbaşlarından, reklam maliyetlerine, öğle yemeğinize kadar büyüklü küçüklü tüm giderlerinizi çok dikkatli takip etmelisiniz.

Şirket giderlerini doğru ve düzenli takip etmeniz, giderlerinizin kontrolünü elinizde tutmanızı sağlar. Şirket hesaplarınızı en doğru biçimde tutmalı ve doğru yönetmelisiniz. Bu bağlamda Paraşüt kullanmak, gider takibini şimdiye kadar hiç olmadığı düzeyde kolay hale getiriyor.

Paraşüt; 3 kurucu ortak tarafından kurulan, toplam 18 kişilik bir ekibi olan ve her geçen gün ekibine deneyimli yeni kişileri katarak büyüyen bir girişimdir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.