Güncel

Göktaşları dünyaya ulaşmadan yok edilecek!

Amerikalı bilim adamalarının üzerinde çalıştıkları ve şu aşamada sadece konsept seviyesinde olan DE-STAR sayesinde göktaşları dünyaya ulaşmadan yok edilecek ya da uzaklaştırılacak.


Geçtiğimiz günlerde Rusya'nın Chelyabinsk bölgesine düşen göktaşları can kaybına yol açmamış olsa da 1000 kadar yaralıya büyük oranda maddi hasara sebep oldu. Hem geçmişte yaşanan bazı durumların hem de geleceğe dönük bir daha bu şekilde olayların yaşanmaması adına uzmanlar bir yöntem üzerinde çalışıyor.

Çalışma henüz yapım aşamasında ve deneyler başlamış değil. Amerika'dan bulunan California Santa Barbara Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Philip M. Lubina ve Prof. Gary B. Hughes tarafından gök taşlarını yok etmek ya da parçalamak amacıyla güneş merkezli bir lazer ışını projesi üzerine öneride bulundular.
1361165262_destar.jpg Güneşten aldığı enerjiyi toplayarak tek bir büyük ışın haline getirebilecek bir cihazdan bahseden bilim adamları, bu cihazın normal boyutlarda bir futbol sahasının yarısı büyüklüğünde bir gök taşını, 30 dakika içinde yok edebileceğini belirtiyorlar. Eğer göktaşı çok büyük olursa aynı teknik ile göktaşının dünyadan uzaklaştırabileceğini belirten bilim adamları, konsept olarak hazır olan projenin adını şimdilik "DE-STAR" olarak belirlemiş durumdalar.

Bilim-kurgu filmlerinde rastladığımız bu gelişmenin günlük hayatta da karşımıza çıkacak olması aslında çokta uzak bir gelişme değil. önümüzdeki süreçte dünya yüzeyine düşecek gök taşı parçalarının oluşturacağı hasarı en aza indirmek ya da taşın düşmeden parçalanmasına olanak sağlayan bu gelişmede sorunun var olanın bileşenlerinin istenile boyuta getirilmesi olarak gösteriliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.