Güncel

Gökyüzünde gelecek; İnsansız Hava Araçlarında

İnsansız hava araçları, hava kazaların önüne geçecek!

Gökyüzünde gelecek; İnsansız Hava Araçlarında

Son günlerde uçak kazalarını sık sık yaşamamız akla insansız hava araçlarının(İHA) daha yaygın kullanımını getiriyor. İnsansız hava araçlarının neden daha yaygın kullanılamadığı sorusunu Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr Yıldıray Yıldız şöyle değerlendiriyor; “İnsansız hava araçlarının kullanılabilmesi için güvenlik konusunun tam olarak çözülmesi gerekiyor.Güvenlik konusunun gerçek hayatta test edilemesi çok zor olduğu için gelişmiş simulasyon programlarına ihtiyaç var. Var olan simulasyon çalışmaları sadece İHA'ların, insanlı araçları gördüğünde çarpmayı engelleyici sistemlerin ne kadar iyi çalıştığını test etmekte kullanılıyor. Oysa burada insanlı araçların da ne yapacağının tahmin edilmesi gerekiyor. Var olan teknolojilerde şu anda bu mümkün değil.”

NASA’dan Bilkent Üniversitesi’ne gelen Yıldız orada başlattıkları bir çalışmayı İHA Simulatörlerine adapte etmek üzere bir proje başlattıklarını belirtti. Tubitak’dan destek alan proje insan davranışlarını da hesaba katabiliyor. Bu özellik sayesinde insanlı ve insansız hava araçlarının beraber hareket ettiği senaryolar daha gerçekçi bir şekilde değerlendirilebiliyor. Dünyadaki benzerlerine kıyasla çok daha gelişmiş bir simulasyon programı olacak bu projenin üç yıl içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

1426587500_ha2.jpg

Bu proje, sadece askeri değil, aynı zamanda sivil İHA’lara da çok daha geniş bir uygulama alanı açılmasına katkı sağlayacak. Örneğin Amerika’da hala evlere paket servisinin İHA’lar ile yapılması güvenlik problemleri nedeni ile yasalaşmadı. Güvenliğin çok daha gerçekçi bir şekilde test edilebileceği bir simülasyonortamı hazırlayacak olan bu proje sayesinde bu ve bunun gibi uygulamaların yasallaşma süreci hızlandırılabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.