Gönderdiğiniz mesajların gizliliğinden nasıl emin olursunuz? - Page 1

Artık sosyal medya platformlarında ve mesajlaşma uygulamalarında mesajların korunması eskisinden de daha fazla önem taşıyor. Peki uçtan uca şifreleme ile korunan mesajların gerçekten korunduğundan emin olmanın bir yolu var mı? Gelin detaylara bir bakalım.

Gönderdiğiniz mesajların gizliliğinden nasıl emin olursunuz? - Page 2

Geçen yıl, Meta, çeşitli sosyal platformlarında varsayılan olarak uçtan uca şifrelemeyi yayma takvimini geri çekti. Konuyla ilgili olarak bir yönetici, 2023'e kadar özelliğin gelmeyeceğini söyledi. Bu da platform üzerinde gizlilik sorularını akıllara getiriyor.

Gönderdiğiniz mesajların gizliliğinden nasıl emin olursunuz? - Page 3

Uçtan uca şifrelemenin anlamı, mesajlaşma platformunun herhangi bir erişimi olmadan içeriklerini yalnızca gönderen ve alıcının görebilmesi için mesajları kodlaması anlamına geliyor. Söz konusu gizlilik uygulamaları giderek önemli hale geliyor.

Gönderdiğiniz mesajların gizliliğinden nasıl emin olursunuz? - Page 4

Twitter, platformunda mesajları şifrelemiyor, bu da platformun gelecekteki olası sahibi Elon Musk'ın değiştirmek istediğini söylediği bir şey. Signal gibi diğer mesajlaşma uygulamaları varsayılan olarak uçtan uca şifreleme sunarken, Telegram kullanıcıların şifreleme seçeneğini manuel olarak seçmesine izin veriyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.