Güncel

Google aldatıcı reklamlar yüzünden dava edildi!

O sosyal medya fenomeninin övdüğü o yeni telefonu gerçekten kullanıp kullanmadığını merak eden tek kişi sen değilsin.

Google aldatıcı reklamlar yüzünden dava edildi!

ABD’de Federal Ticaret Komisyonu ve yedi eyalet, "aldatıcı" Pixel 4 reklamları yayınladığı iddiasıyla Google ve iHeartMedia'ya dava açtı. Yetkililer davada, 2019 ve 2020 yılları arasında yayınlanan tanıtımlarda, sahip olmadıkları bildirilen telefonların özelliklerini öven influencerlara yer verdi. Yetkililere göre Google, reklamlara başlamadan önce fenomenlere gerçekten bir Piksel bile vermedi.

iHeartMedia ve diğer 11 radyo ağı, Pixel 4 reklamlarını on büyük pazarda yayınladı. Bu reklamlar yaklaşık 29.000 kez yayınlandı,  reklamların kaç kişiye ulaştığı ise belli değil.

FTC bu dava ile, Google ve iHeartMedia'nın gelecekte mülkiyet hakkında yanıltıcı iddialarda bulunmasını engellemeyi amaçlıyor. Arizona, California, Georgia, Illinois, Massachusetts, New York ve Texas dahil olmak üzere eyaletler de firmaların 9.4 milyon dolar ceza ödemesini talep eden kararlar yayınladı.

Google aldatıcı reklamlar yüzünden dava edildi!

Google sözcüsü José Castañeda, Engadget'e yaptığı açıklamada şirketin durumu ele almaktan "memnun" olduğunu ve reklam yasalarını "ciddiye" aldığını söyledi. Google'ın bunu bir dava olarak görmediğini (teknik olarak önerilen bir FTC emri ve eyalet kararları) ve teknoloji devinin yedi eyaletten yalnızca altısıyla anlaşmaya vardığını ekledi.

Kullanılmadıkları halde reklamlarla övülen telefon tanıtımları aslında yeni bir şey değil. Daha önce de Hem Huawei hem de Samsung, kendi telefonlarının kameralarının çektiğini iddia ettikleri stok DSLR fotoğraflarını dağıtırken yakalandı. Ayrıca gerçekten kullanmadıkları telefonları pazarlayan ünlülerin de benzer bir geçmişi var. Mesela Gal Gadot'un Twitter üzerinden, Huawei telefonlarının reklamını kullandığı iPhone’la yaptığı bir örnek bulunuyor.

Ancak buradaki suçlamalar daha ciddi. FTC ve eyaletler, Google'ın sahte referanslar kullandığını iddia ediyor. FTC tüketici koruma direktörü Samuel Levine'e göre, reklamlardaki gerçeklik kurallarına "açık bir saygısızlık" var. Ceza, Google'ın şimdiye kadar karşılaştığı antitröst cezalarına kıyasla küçük olsa da, şirketin daha yeni Pikseller ve diğer donanım kampanyalarına olan güveni zedeleyebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.