Google aldığı cezanın affını istiyor! Yok öyle yağma!

Google, Android ekosistemini yeniden şekillendirme potansiyeline sahip bir mahkeme emrini engellemek için "son umut" olarak Hindistan Yüksek Mahkemesine başvurdu.

Google aldığı cezanın affını istiyor! Yok öyle yağma!

Geçen ekim ayında, Hindistan Rekabet Komisyonu (CCI) Google'a 161,9 milyon dolar para cezası vermiş ve arama devinin OEM'lerin Google uygulamalarını ve hizmetlerini telefonlarına önceden yüklemesini zorunlu tutmasını yasaklamıştı.

Çarşamba günü, bir temyiz mahkemesi, şirketin 19 Ocak'ta yürürlüğe girmesi planlanan kararı engelleme talebini reddetti. Reuters tarafından yayınlanan mahkeme belgelerine göre Google, mahkemenin kararına karşı cumartesi günü ülkenin en yüksek mahkemesine bir itirazda daha bulundu.

Şirketin, CCİ'nin emrinin işini etkilemesini önlemek için bu çabayı son ve en iyi umudu olarak gördüğü bildiriliyor. Google konuyla ilgili açıklama taleplerine henüz yanıt vermiş değil.

Google aldığı cezanın affını istiyor! Yok öyle yağma!

161,9 milyon dolarlık para cezası Google için küçük bir miktar olsa da, karar şirketi Android üreticileriyle olan anlaşmalarını önemli ölçüde değiştirmeye zorlayacak. Karar aynı zamanda şirketi Google Play'de üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin vermeye ve kullanıcıların telefonlarında istemedikleri birinci taraf uygulamaları kaldırmalarına izin vermeye de zorlayacak.

Hindistan, Google için oldukça kritik bir pazar. Ülke yaklaşık 606,6 milyon akıllı telefon kullanıcısına ev sahipliği yapıyor ve Hindistan'daki telefonların yaklaşık %97’si Android kullanıyor. Başka bir deyişle, şirket bu piyasadan çıkmayı göze alamıyor.