Güncel

Google Amazon ve Apple'a fark attı!

Akıllı hoparlör piyasası her geçen gün kızışmaya devam ediyor. İşte son istatistikler!

Google Amazon ve Apple'a fark attı!

Akıllı hoparlör sektöründe, rekabet her geçen gün artmaya devam ediyor. 2016 yılından sonra iyice popülerleşen akıllı hoparlör sektörü, teknoloji devlerinin de ilgisini çekiyor, yavaş yavaş global bir pazar haline geliyor. Eh haliyle bu da rekabete yol açıyor.

Akıllı hoparlör sektörünün yaratıcısı olan Amazon, ilk akıllı hoparlörü satışa sunmasından kısa bir süre sonra Google da pazara dahil olmuş ve büyük bir başarı yakalamıştı kısa süre içerisinde.

Geçtiğimiz yıl ise bu pazara başka firmalar da dahil olmuş ve pazarın büyümesi sağlanmıştı. Apple, Microsoft, Harman, Xiaomi ve daha pek çok teknoloji kökenli firma, akıllı hoparlör sektöründen pay kapmak için kolları sıvamıştı. 

Canalys firması tarafından yayınlanan son çeyrek raporuna göre, sektörün global hale gelmesi bazı dengeleri de değiştirmiş durumda. Son çeyrekte Google’ın geçtiğimiz yıla oranla devasa bir büyüme içerisine girdiğini görüyoruz. 

Google Amazon ve Apple'a fark attı!

Google akıllı hoparlör pazarındaki payını bir yıl içerisinde yüzde 16.9’dan, yüzde 32.3 seviyelerine çıkarmış durumda. 

Genel olarak pazarın hakimi konumunda yer alan Amazon ise yüzde 82.3’ten yüzde 24.5’e kadar düşmüş. Geçtiğimiz yıl Alibaba ve Xiaomi gibi isimler de yüzde 17.7 ve yüzde 13.2’lik pay ile ilk 4 içerisinde yer alıyor. 

Apple ise yüzde 13.2’lik oranla istatistik tablosunda ''diğerleri” diliminde kendine yer bulabilmiş. Bakalım gelecek yıl bu dengeler değişecek mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.