Google, Android 13 henüz yeni iken Android 14 ile herkesi sevindirecek!

Google Android 13'ü henüz yeni tanıtmışken yeni geliştirmeye başladığı bir sonraki sürüm olan Android 14 ile birlikte kullanıcıları sevindirecek yeni seçenkeler sunacak.

Google, Android 13 henüz yeni iken Android 14 ile herkesi sevindirecek!

Kullanıcılar, son zamanlarda mobil yazılım dağıtımı üzerindeki katı kontrolleri nedeniyle Google ve Apple'a yönelik büyük eleştiriler gerçekleştirdi. Apple'ın aksine Google, teknik olarak Android işletim sisteminde üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin veriyor, ancak resmi Google Play mağazasına kıyasla dezavantajları bulunuyor.

Görünüşe bakılırsa Android 14, bu dezavantajların bazılarını ortadan kaldıracak gibi görünüyor.

Android 14 eleştirilere nokta koyacak yeniliklerle geliyor

XDA Developers'a göre, Android 14 geliştirici ön izlemesindeki kod, işletim sisteminin üçüncü taraf uygulama mağazalarının daha sorunsuz çalışmasını sağlayacağını gösteriyor. Değişikliklere bakılırsa, alternatif uygulama mağazalarının yazılımlarını nasıl yüklediğini ve güncellediğini daha kolay hale getirecek.

Google Play mağazasının dışından veya önceden yüklenmiş diğer uygulama mağazalarından gelen uygulamalar, Android 12 ile arka plan güncellemelerini pasif olarak yükleme yeteneği kazanmıştı, ancak bu uygulamaların ne zaman güvenli bir şekilde güncelleneceğinin kontrolü engelleniyordu.

Örneğin, kullanıcı o anda bir uygulamayı kullanıp kullanmadığını kolayca anlayamıyordu, bu nedenle arka plan güncellemeleri yapmak kullanıcıları kesintiye uğratıyordu. Bu, muhtemelen üçüncü taraf dağıtımcılardan gelen yazılımlar için otomatik güncellemeleri zor hatta imkansız hale getirdi.

Google Android 13 henüz yeni iken Android 14 ile herkesi sevindirecek!

Android 14'teki yeni bir API sayesinde Google, sistemin bir uygulamanın ön planda mı, ekranda mı, kullanıcılarla etkileşimde mi, bir kullanıcının telefon görüşmesinde mi yoksa cihazın uyku modunda mı olduğunu kontrol etmesine olanak tanıyacak. Android 14 ile birlikte işletim sistemi güncellemeleri, sistemin her şeyi halletmesine izin vererek işleri daha kolay hale getirecek.

Başka bir Android 14 değişikliği de, önceden yüklenmiş uygulama mağazalarının üçüncü taraf mağazalardan uygulamaları otomatik olarak güncellemesini durdurabilmesi olacak. Kullanıcılar ilk kez bir dış kaynaktan yazılım yükledikten sonra "Sahipliği Güncelle"yi etkinleştirdiğinde, Google Play mağazasının veya başka bir birinci taraf mağazasının söz konusu uygulamayı kullanıcının izni olmadan güncellemesine izin vermeyecek.

Ayrıca, Android 14'teki üçüncü taraf uygulama mağazaları, uygulamaları otomatik olarak güncellemeden önce kullanıcılardan izin isteyip, belirli uygulamaları daha güvenli hale getirebilmesini sağlayacak.

Android 14 ile gelecek olan bu değişiklikleri nasıl buldunuz?