Güncel

Google, Apple'ı geride bıraktı

Wall Street Journal'a göre Google, Apple'da daha değerli bir şirket.


2007’de iOS, 2008’de ise Android işletim sistemlerinin ortaya çıkmasıyla mobil dünyasında yaşanan rekabette yeni bir boyut geldi. Özellikle Apple’ın inanılmaz bir yükselişe şahit olduğunu görüyoruz. iPhone ve iPad modelleriyle milyonlarca kullanıcıya ulaşan Apple, aynı zamanda mobil dünyasındaki bazı taşları yerinden oynattı. Mobil dünyasında Samsung’un gerisinde kalınsa da, tablet platformunda iPad modelleri minik bir farkla Android’e karşı üstünlük sağlamaya devam ediyor.

Sağlanan başarı kısa süre içerisinde meyvesini verdi  ve Apple dünyanın en değerli şirketi unvanını elde etti. Son birkaç yıldır unvan kimseye kaptırılmazken, özellikle Steve Jobs sonrası bir düşüşün yaşandığı herkes tarafından kabul görüyor. Hisse değerleri hızla erirken, Apple’ın geçtiğimiz aylarda en değerli şirket unvanını Exxon Mobile’a kaptırdığını gördük; üstelik hisselerdeki düşüşün hala devam ettiği görülüyor.

1372392417_1368511058apple-google-logos-web1.jpg

Wall Street Journal tarafından hazırlanan bir rapora göre Google’ın da Apple’ı geride bıraktığı iddia ediliyor. Son olarak Apple’ın 378 milyar dolar, Google’ın ise 286 milyar dolar değerinde olduğu açıklanırken; WSJ söz konusu değerler hesaplanırken şirketlerin sahip olduğu nakit hacminin değerlerden çıkarılması gerektiğini belirtti. Apple’ın 145 milyar dolar nakit parası bulunuyor ve bu rakam şirketin sahip olduğu değerden çıkarıldığı zaman, Apple’ın 233 milyar dolar değere sahip olduğu görülüyor. Google ise 45 milyar dolarlık bir nakit hacmine sahip. Söz konusu rakam toplam değerden çıkarıldığında ise Google’ın 241 milyar dolar değerinde olduğu anlaşılıyor.

Apple’da özellikle iPhone 5 sonrası bir şeylerin yolunda gitmediği net bir şekilde görülmekte. Bir dönem CEO değişikliğinin yapılacağı bile gündeme gelirken, şirket tarafından konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Yorumlar
Misafir
turker sen neyin kafasını yaşıyorsun iphone fanlıgı yapma burası teknoloji sitesi sadece haberi oku
Cevapla
turker
Bir sey Yok. Bosun a umutlanmayin. Apple bir dev Sadece piyasani durultuyor... Zaten akini kendisi yapti. Civik ise yaramaz gozle diyilde kafayla calisan cihazlara meydan oynatiriyor. Suan zaten iPhone 5 ten hizli internet sorfu yapan cihaz yok...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.