Google bizi yıllardır kandırıyormuş!

Google'da konum geçmişini kapatmış olsanız bile konum takibi yapıldığı ortaya çıktı. Şirket iddiaları yalanlasa bile ceza ödemeyi kabul etti.

Google bizi yıllardır kandırıyormuş!

Google'ın "Konum Geçmişi" özelliği, kullanıcıların gittiği yerleri ve hareketlerini kaydetmelerine yardımcı olan bir özellik olarak sunulmuştu. Ancak ABD'de açılan bir dava, bu özelliğin aslında gizlilik konusunda yetersiz olduğunu ortaya çıkardı. Davada, Konum Geçmişi kapalıyken dahi diğer kaynaklar üzerinden konum takibi yapıldığı iddia edildi ve bu iddia, Google'ın gizlilik endişeleriyle tekrar gündeme gelmesine neden oldu.

Konum Geçmişi özelliği, Google haritalar ve diğer uygulamalar üzerinden kullanıcılara sunulan bir hizmet olarak biliniyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, nerede olduklarını kaydedebiliyor ve geçmişte gittikleri yerleri görebiliyorlar. Ancak bu bilgilerin kullanıcılar tarafından istenmeyen şekillerde toplanıp kullanılması gizlilik endişelerine yol açıyor.

Google bizi yıllardır kandırıyormuş!

ABD'deki dava, Konum Geçmişi özelliğinin kapalı olmasına rağmen kullanıcıların konumlarının kaydedildiği iddiasıyla ilgili. Google, bu suçlamaları kabul etmese de davadan kurtulmak için bazı önlemler almış gibi görünüyor. Şirket suçlamaları kabul etmese bile bu konunun uzayan dava süreçlerinde yer almasını istemiyor. Hatta Google sırf bu sebepten dolayı 93 milyon dolarlık cezayı ödemeyi hemen kabul etmiş vaziyette. Google’ın buradaki politikası, olayın basında dallanıp budaklanmasını önlemek ve bir an önce konunun kapanmasını sağlamak.

Gizlilik konusundaki bu endişeler, teknoloji devlerinin kullanıcı verilerini nasıl işlediğini ve koruduğunu yeniden gözden geçirmelerine neden oluyor. Kullanıcıların kişisel verilerinin gizliliği ve güvenliği giderek daha fazla önem kazanıyor ve bu konuda daha sıkı düzenlemeler ve denetimler bekleniyor.