Güncel

Google bu sefer gerçekten zor durumda

İtalya Rekabet Kurumu, Google'ı, bazı uygulamalarının elektrikli araçların geleceğine zarar verebileceği iddiasıyla 123 milyon dolar cezaya çarptırdı.

Google bu sefer gerçekten zor durumda

Google'ın esnek Android eko sistemi, telefonların ötesine geçerek akıllı televizyonlara ve hatta araç bilgi-eğlence sistemlerine kadar genişledi. Ancak, aynı zamanda, düzenleyiciler için teknoloji devinin birden fazla pazar üzerindeki aşırı büyük etkisine karşı temkinli soruları da gündeme getirdi. Şimdi, yetkililer bu gücün bir kısmını kontrol etmeye çalışıyor. İtalya Rekabet Kurumu, Google'a hakim konumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle 100 milyon € (123 milyon $) ödemesini emretti.

Google 2 yıldan uzun süredir JuicePass'i engelliyormuş

İtalya Rekabet Kurumu, Google'ın iki yıldan fazla bir süredir otomobiller için Android Auto platformundan bir elektrikli araç şarj uygulamasını kapattığını söyledi. Eylemin merkezinde yer alan şirket, JuicePass uygulaması aracılığıyla elektrikli araç sürücülerine Avrupa'da yaklaşık 95.000 halka açık sarj noktasına erişim sağlayan İtalyan enerji sağlayıcısı Enel'in bir yan kuruluşu olan Enel X'ti. Rekabet kurumu, uygulamayı iki yıldan fazla bir süredir engelleyerek Google'ın aslında kullanıcıları Google Haritalar'ı kullanmaya yönlendirdiğini ve EV şarj  noktalarını buradan aramalarını sağlamaya çalıştığını söyledi. Para cezasının yanı sıra, düzenleyici Google'a JuicePass uygulamasını Android Auto'da kullanıma sunmasını söyledi.

Google'a tokat gibi bir ceza daha kesildi!

İtalya otoritesi, AB ve İngiltere'deki muadillerin dile getirdiği endişeleri tekrarlayarak, Google'ın dijital ekonomi üzerindeki tekeline işaret etti. Düzenleyici, Android işletim sisteminin ve Google Play mağazasının şirkete, "uygulama geliştiricilerinin son kullanıcılara erişimini kontrol etmesine" izin veren bir "hakim konum" verdiğini söyledi. Enel X örneğinde, rekabet kurumu JuicePass uygulamasını hariç tutarak Google'ın rakibinin işini tehlikeye attığını ve elektrikli araçların ilerlemesini potansiyel olarak tehlikeye uğrattığını söyledi.

Düzenleyici yaptığı açıklamada, "Sonuç olarak, elektrikli araçların yayılmasında, temiz enerji kullanımında ve daha çevresel açıdan sürdürülebilir bir mobiliteye geçişte olası olumsuz etkiler meydana gelebilir." dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.