Güncel

Google enerji sektörüne el attı

Google yenilenebilir enerji sektöründe yatırım yapma kararı aldı.

Google enerji sektörüne el attı

Yüksek hızlı genişbant internetin yaygınlaşması için çalışmalar yapan Google, şimdi de yenilenebilir enerjiyle uğraşmaya başladı.

Google, bu alandaki projesine yönelik olarak dün ilk yatırımının Afrika’da olacağını resmen duyurdu. Güney Afrika’da güneş enerjisi tesisleri kuracak olan Google, bu iş için 12 milyon dolarlık bütçe ayırdı. Güney Afrika’nın Northern Cape eyaletinde 96 megawatt gücündeki fotovoltaik güneş enerjisi santrali, kurulacak.

1369990342_gunes-enerjisi.jpg

‘Jasper Power Project’ adını taşıyan projenin diğer ortakları arasında Güney Afrika Kalkınma Bankası, SolarReserve, Intikon Energy,  Kensani Group, Rand Merchant Bank ve Public Investment Corporation şirketleri ve PEACE Humansrus Derneği bulunuyor.

Yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaşmasını amaçlayan Google’ın projesinde 300 inşaat süresince, 50 kalıcı olmak üzere 350 kişiye iş imkanı sağlayacak ve toplam maliyeti 26 milyon dolar olacak.

Google’ın, projesi tamamlandığı zaman ülkedeki 30 bin haneye enerji sağlayacak ve Afrika’nın en büyük güneş enerjisi tesislerinden biri olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.