Güncel

Google Glass ile araba kullanmak yasak mı?

Son kararı mahkeme heyeti verdi.

Google Glass ile araba kullanmak yasak mı?

Teknoloji dünyasının lider isimlerinden Google, 2012 yılında tanıtımını gerçekleştirdiği akıllı gözlük modeli Google Glass’ı yavaş yavaş hayatımıza dahil etmeye başladı. Giyilebilir teknoloji endüstrisinin öncü isimlerinden biri olan Google Glass henüz dünya genelinde yaygın şekilde satışa sunulmuş değil, ancak söz konusu Amerika olduğunda ise Google'ın akıllı gözlüğü ülke genelinde tüketicilerle buluşturduğunu görüyoruz. 

1389981699_1.jpg

Akıllı gözlüğün kullanım alanı hala ülkede tartışıladursun, geçtiğimiz yıl ekim ayında Google Glass gözlüğüyle araba kullanan Cecilla Abadle isimli bir bayana gözlük taktığı gerekçesiyle trafik cezası kesilmişti. Cezaya, gözlüğün sürücünün görüş açısına engel teşkil ettiği gerekçesiyle kesildiğini hatırlatalım. Bayan kullanıcının cezaya yaptığı itiraz ise Kaliforniya mahkemesi tarafından kabul edildi ve mahkeme verilen cezanın kaldırılmasına karar verdi. Gerekçe ise Google Glass'ın araba kullanırken aktif olup olmadığı anlamanın mümkün olmaması gösterildi. Mahkeme heyeti ayrıca sürücünün gözlüğün kapalı konumda olduğuna dair yaptığı yeminli ifadeyi de göz önünde bulundurduğunu hatırlatalım. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.