Güncel

Google Gmail'in 15. yaşını kutladı!

Google, e-posta servisi Gmail’in 15. yaş gününü, sunduğu bazı yeni güncellemeler ile kutluyor. Detayları haberimizin devamından öğrenebilirsiniz.

Gmail 15 yaşında!

Dünyada kullanılan en yaygın arama motoru olan Google‘ın e-posta servisi Gmail, bugün itibarıyla 15. yaşını kutluyor. Bu özel günün şerefine Google, Smart Compose (akıllı metin) özelliğinin geliştirildiği ve daha önce de haberimizde sizler ile paylaştığımız e-posta zamanlama özelliğinin olduğu iki yeni güncelleme getirdi.

Google Gmailin 15. yaşını kutladı!

Google’ın ilk olarak Mayıs 2018’de hizmete sunduğu Smart Compose özelliğinde tam olarak nelerin güncellendiği aslında biraz belirsiz. Google’ın iddiasına göre, Smart Compose (akıllı metin) güncellemesi ile kişisel yazım stilinize uygun bir şekilde yazma biçiminize uyum sağlanabilmesi mümkün olacak. 

Google’ın yaptığı açıklamaya göre bu özellik, sizin e-posta yoluyla haberleştiğiniz kişilere hitap şeklinizi hatırlayabiliyor (Örneğin; “Selam kanka”), fakat daha fazla bir ayrıntıdan söz edilmiyor. Ayrıca yeni özellik, e-postanızın ana metnine göre konu kısmına yazılacak başlığın önerilebiliyor olmasına da imkan sağlayacak.

Google Gmail'in 15. yaşını kutladı! - Resim : 1

Böylelikle Google bu özelliğin, insanları 'her hafta 1 milyardan fazla karakter' yazmaktan kurtaracağını belirtiyor. Yeni özelliklerin artık Android cihazlarda kullanılabileceğini ifade eden Google, aynı özelliklerin yakın zamanda iOS cihazlarında da hizmet vermeye başlayacağını dile getiriyor.

Bir diğer güncelleme olan e-posta zamanlama özelliğinden bahsedecek olursak eğer; güncelleme ile Gmail kullanıcıları “Gönder” butonunun yanındaki ok ikonuna dokunduğunda, kullanıcıların karşısında bir zamanlama ekranı görünecek. Bugün itibari ile kullanıcılar, ön ayarlama gibi seçeneklerden birini tercih edebiliyor olacaklar. Bunun özellikle farklı zaman dilimlerindeki kişilerle iletişimde işe yarayacak bir özellik olacağı söylenebilir.

Google Gmail'in 15. yaşını kutladı! - Resim : 2

Gmail’de şimdiye kadar e-posta zamanlama özelliği olmamasına rağmen, birçok kişi üçüncü parti eklentiler kullanarak e-postalarını zamanlayabiliyordu. Fakat bu özelliğin güncelleme ile doğrudan Gmail’in içerisinde sunuluyor olması bu uygulamanın kullanımını çok daha pratik hale getirmiş oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.