Güncel

Google hastalık belirtileri için özel bir arama sistemi geliştirdi

Google, yaptığınız hastalık belirtileri aramalarında mevcut rahatsızlığınızın olası tanı ve teşhisinde daha iyi sonuçlar verecek.


Bir çok kimse için bilgiye ulaşma kaynaklarının başlangıç kapısı Google'ın arama motorudur.Bu Google aramalarında insanlar sadece merak ettikleri şeyi öğrenmek için arama yapmıyor, kendi sağlıklarının ne durumda olduğunu belirleyebilmek için de Google'ı kullanıyor.

Fakat bu olay biraz tehlikeli, örneğin bir hastalık ile bambaşka bir hastalığın belirtileri büyük oranlarda benzer olabiliyorlar.Sadece iki hastalık olarak da düşünmemek gerek, mesela basit bir baş ağrısının birden çok sebebi de olabilir.Bunu Google aramasında gerçekleştirdiğimizde ve beklemediğimiz bir sonuç ortaya çıktığında gereksiz yere büyük endişelere kapılabiliyoruz.

Google bu duruma derman olmak için alanında uzman bir çok kişiyle çalışarak arama motorunun sizin belirtilerinizle ilşkili hastalıkları daha olası bir şekilde size sunacak.Örneğin; Google'a 'başın tek tarafının ağrıması' şeklinde bir cümleyi arattığınızda karşınıza 'tansiyon', 'migren', 'sinüzit' gibi sonuçları çıkaracak.

Bu belirti aramaları da diğer bütün aramaların %1'lik kısmını oluşturduğunu da belirtelim.%1 gözünüze küçük gelmiş olabilir fakat dünyada Google'da yapılan arama çeşitlerini düşünürsek tek bir kategori için %1 iyi bir yüzde.Google ciddi geliştirmeler eklediği bu özelliği en kısa sürede kullanıcılarla buluşturmayı hedefliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.