Google hesabınızın saldırıya uğradığının 8 işareti - Page 1

Hemen hemen tüm hesap türleri artık bilgisayar korsanları tarafından hedefleniyor. Bu, finansal hesaplarınız gibi bariz şeyleri ve aynı zamanda sosyal medya ve e-posta gibi görünüşte daha düşük değerli hesapları içerir. Hepsi değerlidir çünkü hepsi dark web'de yeniden satılabilir.


Google hesapları yararlı güvenlik özelliklerine sahiptir ancak hizmetin popülaritesi nedeniyle bilgisayar korsanları için de popüler hedeflerdir. Google açıkça Gmail'i içerdiğinden, bunların kontrolünü ele geçiren birçok bilgisayar korsanı da etkinliklerini kullanıcıdan gizlemeye çalışır.


Google hesabınızın saldırıya uğradığını düşünüyorsanız, aramanız gerekenler burada.

Google hesabınızın saldırıya uğradığının 8 işareti - Page 2

1. Şifreniz Değiştirildi


Parolanız değiştirildiyse ve bundan sorumlu değilseniz, bu açıkça hesabınızın saldırıya uğradığı anlamına gelir. Bilgisayar korsanlarının hesap şifrelerini değiştirmesinin nedeni, hesabın meşru sahibinin onları başlatmasını engellemesidir.


Ancak şifreniz değişmemiş olsa bile bu, hesabınızın saldırıya uğramadığı anlamına gelmez. Bilgisayar korsanları genellikle şifreye dokunulmadan bırakır çünkü bu, hesabın sahibi farkında olmadan hesabı kullanmalarına izin verir.

Google hesabınızın saldırıya uğradığının 8 işareti - Page 3

2. Google'dan Güvenlik Uyarıları Alıyorsunuz


Hesabınız saldırıya uğradıysa veya birisi onu ele geçirmeye çalışırsa, Google genellikle size bir güvenlik uyarısı gönderir. Bilgisayar korsanı genellikle hesabınıza farklı bir cihazdan ve IP adresinden erişmeye çalışacağından, saldırı girişimlerini Google'ın algılaması kolaydır.


Güvenlik uyarılarının her zaman bir saldırının kurbanlarına gönderilmediğini unutmamak önemlidir. Ayrıca bir güvenlik uyarısı gönderilmesi de mümkündür, ancak hesabını kontrol eden diğer kişi uyarıyı hemen sildiği için kurban bunu okumaz.

Google hesabınızın saldırıya uğradığının 8 işareti - Page 4

3. Başka Biri Hesabınıza Giriş Yapmış


Biri hesabınıza giriş yaptığında, cihazının ve IP adresinin bir kaydı kaydedilir. Gmail'i açıp sayfanın en altına giderek, Son hesap etkinliği 'ni arayarak ve Ayrıntılar 'ı tıklayarak başarılı girişlerin listesini görüntüleyebilirsiniz .


Google'dan bir güvenlik uyarısı alıp almadığınıza bakılmaksızın, ara sıra bu sayfayı kontrol etmeye değer. Bilgisayar korsanları izlerini birçok şekilde gizleyebilir, ancak oturum açma etkinliklerini gizleyememeleri gerekir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.