Güncel

Google IO 2016'da neler tanıtılacak?

Google yeni bombalarını patlatmaya hazırlanıyor!


Google'ın her yıl düzenlediği geliştirici konferansı bugün başlıyor Dünden ön kayıtlar yapıldı ve hazırlıklar başladı. Geliştiriciler ve medya mensupları, Mountain View kentinde yer alan Shoreline Amphitheatre’da düzenlenecek olan Google’ın Geliştirici Konferansı’nda yerini alacak.

1463561419_dsc00640-680.jpg

Google her yıl düzenlediği I/O Geliştirici Konferansı’nda Android işletim sisteminin yanı sıra çeşitli alanlarda ürünler tanıtacak. Google’ın neler tanıtabileceğine aşağıda ve sonraki sayfalarda bir göz atalım.

Android N

Android’in yeni sürümü Android N, I/O 2016’da ilk gündem olacak. Google, sıradaki Android sürümünün Geliştirici Önizleme versiyonunu ani bir kararla Mart ayında yayınlayarak sürpriz yapmıştı. Android N kod adlı yeni sürümün Nexus model akıllı telefon ve tabletler için yayınlanması ile bu sürüm ile ilgili bilgiler ve görüntüler de ortaya çıkarmıştı. Ancak Google’ın Android N ile ilgili daha çok özellik duyurması bekleniyor.

1457553682_android-nutella.png

Chrome OS

Google I/O 2016 etkinliğinde tanıtılacak olan yeni Chrome OS’un Android uygulamalarını çalıştıracağı söyleniyor. Android geliştiricilerinden ise bu uygulamaların Chrome OS’a uyumlu olarak daha büyük geliştirmeleri istenecek.

play-store-chrome-os.jpg

Android VR

Geçtiğimiz yıldan bu yana Google’ın Android tabanlı bir sanal gerçeklik platformu oluşturma hazırlığı içinde olduğu söyleniyor. Şubat ayında gelen bilgilere göre bu kulaklık Gear VR benzeri olacak.

1443159911_6666.jpg

Project Tango

Google’ın ilk olarak 2014 yılında tanıttığı Project Tango’yu hatırlayanlarınız vardır. Project Tango cihazları kamera, jiroskop ve hızölçeri aynı bünyede toplayarak altı serbestlik düzeyi hareket takibi yapıyor ve geliştiricilere bir cihazın 3D hareketini takip ederken aynı anda ortamın haritasını çıkarma imkânını tanıyor. Bu beceri, özellikle gerçek dünya 3D oyun, iç mekân navigasyonu, sanal ve zenginleştirilmiş gerçeklik deneyimleri gibi uygulamalar için oldukça kullanışlı oluyor.

Google Project Tango ile mobil cihazın kamerasını gözünüz gibi kullanarak oyun ve uygulamalarda daha gerçek bir deneyim yaşamamızı hedefliyor. Bu özel Android'li telefonun donanımları ve yazılımları, cihazın tüm hareketlerini izleyecek ve ortamın 3 boyutlu haritasını çıkarmasını sağlayacak biçimde özelleştirilmiş.

Google 2014 yılında Project Tango akıllı telefon prototipinin hemen ardından Google Project Tango tableti de geliştiricilere sunmuştu. Akıllı telefon sadece 200 adet olarak yayınlanırken, Project Tango tablet 4000 adet üretildi ve geçen yıl aygıt 1024 $ fiyat etiketi ile geliştiricilere sunuldu.

Google’ın bu etkinlikte Project Tango ile bir açıklama yapması bekleniyor.

1392970997_screen-shot-2014-02-20-at-12.50.50-pm.jpg

Mesajlaşma ve Sohbet Botları

Son zamanlarda Google’ın ayrıca chatbots kullanacağınız bir mesajlaşma uygulaması üzerinde çalıştığı söylentileri yer alıyordu. Ama Google'ın mesajlaşma uygulamaları popülerlik konusunda çok başarılı sayılmaz. Bildirildiğine göre Google, daha genel anlamda sohbet botlarıiçin geliştirici araçları ve entegrasyon desteği sağlayacak.

1463560737_pixta20157525s.jpg


Amazon Echo’ya rakip hoparlör

Google kendisinin olmadığı bir teknoloji ve ürün düşünemiyor bile. Gelen bilgilere göre şirket Amazon Echo’ya rakip olacak bir sesli asistan hoparlör hazırlığında.

Amazon Echo’dan kısaca söz etmek gerekirse; sesli komutları algılayan ve bu doğrultuda görevleri yerine getiren bir Bluetooth hoparlör. Echo’nun yöneltilen görevi gerçekleştirebilmesi için internete bağlı olması gerekiyor. Sahip olduğu 7 mikrofon sayesinden bulunduğu ortamdaki sesleri rahatlıkla algılayabilen Amazon Echo ile hava durumu bilgisi, müzik ve haberleri dinleyebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz alışveriş listesi de oluşturabilirsiniz.

1452581715_382775-amazon-echo-front.jpg

Android Auto
Google’ın sürücüsüz otomobilinin bu etkinlikte yer alması bekleniyor.

1463561129_the-car.jpg

Eğer Android N sürümünün hangi yeni özelliklerle geleceğini merak ediyorsanız, aşağıda ve sonraki sayfalarda ekran görüntüleri ile birlikte inceleyebilirsiniz.

1-Gerçek Çoklu Pencere ve Çoklu Görev Yöneticisi

Eğer iki uygulamayı açar ve açtıktan sonra uygulama başlığına uzun süreli basarak diğer uygulama başlığına bırakırsanız, ekran bölünerek bu iki uygulama ekranda aynı ada görünecek. Ayrıca bir ekrandan diğer ekrana istediğiniz bir şeyi sürükleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra bölünen ekranı dikey veya yatay olarak da kullanabilirsiniz. Başka işlemlere geçip tekrar bölünmüş ekrana dönüş yapabilir veya açılan uygulamalardan birini değiştirebilirsiniz.

1457705828_01.jpg


2-Bildirim Sekmesi

Gruplandırılmış bildirimleri bildirim bölmesini genişleterek okuyabilirsiniz. Örneğin bildirim bölmesinde doğrudan bir e-posta mesajı okuyabilirsiniz.

1457709165_02.jpg

3-Bildirim bölmesinden direkt cevap

Bildirim bölmesinde tüm mesaj ve e-postaları okuyabildiğiniz gibi. Yine bildirim bölmesinden bu mesajlara cevap verebilirsiniz. Bunun için sadece aşağı kaydırmanız yeterli.

1457709180_03.jpg


4-Uygulama anahtarı ve genel buton

Android N ile ekrana dokunmadan aktif olan uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz. Bunun için sadece telefonun genel bakış düğmesine çift dokunmanız yeterli. Böylece uygulamanıza kolay bir şekilde geri dönebilirsiniz.

1457709204_04.jpg


5-Daha hızlı Ayarlar seçenekleri

Şimdi bildirim çubuğunu aşağı çekince ayarlar seçeneğindeki hızlı geçiş özelliklerinin farkına varacaksınız. Otomatik döndürme, saat, pil ve diğer yeni kısa yolların yanı sıra tam ekran ayarlar seçeneklerine birçok yeni düzenleme ekleyebilir ve bu sekmeler arasında daha hızlı geçiş yapabilirsiniz. Bu özellikler Andorid N’in tuzu biberi olmuş.

 1457709251_05.jpg


6- Huzurlarınızda Gece Modu

Artık gözünüz yorulmasın diye gece farklı gündüz farklı arka plan eklemenize gerek kalmayacak. Sizin için bunu yapacak bir modu seçebilirsiniz. Geceniz parlak ışıklarla aydınlanacak. Gece modu artık Android N’in ayrılmaz bir parçası olarak sunuluyor.

 1457709336_06.jpg

7-Veri Tasarrufu

Yeni Android N’de gözle görülür bir yenilik daha: yeni Veri Tasarrufu seçeneği. Fatura hesap kesim tarihinizin sonuna yakın ya da küçük bir ön ödemeli veri paketine sahip olanlar için mobil uygulamalar tarafından hücresel veri kullanımını azaltmaya yardımcı olacak bir seçenek. Sistem arka plan veri kullanımını bloklar ve ön planda az veri kullanımını sağlar. Facebook Messenger gibi bazı uygulamalarınızın her zaman bağlı olması için veri Tasarrufu menüsünde istisna ayarlayabilirsiniz.

 1457709413_07.jpg


8-Geliştirilmiş dosya tarayıcısı

Android N’e entegre dosya tarayıcı hala Depolama>Keşfet Menüsü altında bulunuyor ve size daha hızlı yol gösterici ile daha kolay kopyalama seçeneği sunan bir yan menü eklenmiş.

 1457709494_08.jpg


9-Ekran RGB Ayarlama

Android N "sıcak", "soğuk", "Film" veya "Fotoğraf" modları gibi profilleri artık daha şık ve anlaşılabilir ekran renkleri ile ayarlamanıza izin veriyor. RGB ayarlarını Sistem Kullanıcı Arayüzü menüsünde bulabilirsiniz.

 1457709558_09.jpg

10. Ekstra güç verimliliği

Android N’de Marshmallow’dan bildiğimiz Doze modundan farklı olarak tüm arka plan işlemlerini keserek ve ekranı kapatarak pil tasarrufunu sağlıyor. Ama bir alarm çaldığında, WhatsApp gibi sık kullanılan uygulamalardan birinden bir bildirim aldığınızda ya da telefonunuz çaldığında devre dışı kalacak şekilde optimize edilmiştir. Google Project Android N’in arka plan çalışmasını daha ince yapılı ve daha verimli hale getirerek, Android bellek gereksinimlerini azaltmak amacıyla yatırım yapmaya devam ediyor. Bu yüzden içerik sağlayıcıların tepkisini üzerine çekecek gibi görünüyor.

1457709583_10.jpg

11. Geliştirilmiş Java 8 dil desteği

Bu gözle görülür bir değişiklik olmasa da sistem içerisinde gömülü olarak Android N platformu Java 8 dili getiriyor. Android'in Jack derleyicisi şimdi, demirbaş kodu azaltma yardımcı oluyor ve footprint geliştirme süresini düşürüyor. Tabii ki, yeni Java 8 dil özelliklerinden yalnızca bazıları Android N içinde bulunacak.

1457709603_11.jpg

12. Ekran Yakınlaştırma

Android N cihaz ulaşılabilirliğin artırılması ve düşük görme gücüne sahip kullanıcılar için ekranda tüm öğeleri büyütür ya da küçültür. Ekran boyutunu ayarlamak için olanak sağlar.

1457709743_12.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.