Güncel

Google I/O etkinliğinde neler tanıtıldı? En yetkili isim anlatıyor!

Google Kıdemli Başkan Yardımcısı Sundar Pichai tarafından Android'in yeni tanıtılan ürünlerine ait blog metni yayınlandı.


25 Haziran 2014’te Türkiye saati ile 19.00 - 21.40 arasında gerçekleşen Google I/O Konferansı açılışında öne çıkan konularla ilgili olarak Google Kıdemli Başkan Yardımcısı Sundar Pichai blog metni yayınladı. Pichai, yayınladoğı metinde etkinlikte tanıtılan tüm ürünlere yer verdi. Aşağıda bu metni ve yeni tanıtılan Android ürünleri hakkında detaylı bilgileri Google yetkilisinden öğrenebilirsiniz.

"Bu yıl 7. kez düzenlenen Google I/O Geliştirici Konferansı’nda 6 bin uygulama geliştiriciyi ağırladık. Canlı yayınımızı ve 597 I/O etkinliğini izlemek için San Francisco’daki bu kalabalığa 6 kıtaya yayılmış 90’dan fazla ülkede bulunan milyonlar da eklendi.

Hem Google hem de uygulama geliştiricileri topluluğumuz için heyecan verici bir zamanda bir araya geldik. Şu anda dünyanın yanında Android bir cihaz kullanan bir milyardan fazla kişi bulunuyor. Tahminimize göre Android cihazlarla her gün 20 milyardan fazla kısa mesaj gönderilip, 1,5 trilyon adım atılıyor ve kabaca 93 milyon selfie çekimi yapılıyor.

Bugün uygulama geliştiriciler, gelmiş geçmiş en iddialı Android sürümümüze göz atma olanağı buldu. Tam 5 binden fazla API (uygulama programlama arayüzü) ve “material design” adını verdiğimiz yepyeni ve tutarlı bir tasarım yaklaşımı ile, Android platformunu uygulama geliştiricilerin daha da güzel ve cazip mobil deneyimleri hayata geçirebilecekleri şekilde geliştirmeye devam ediyoruz.

Öte yandan günlük hayatta çoğumuz cep telefonunun dışında giderek daha fazla sayıda ekranla karşılaşıyoruz; evde, işte, arabada hatta bileklerimizde. Bu nedenle biz de şu soruya kafa yorduk: Telefon, tablet veya taşınabilir bilgisayarınızdan, televizyon, araba hatta saatinize kolayca ve sezgisel olarak geçiş yapabilmenizi sağlamak için, en popüler iki platformumuz olan Android ve Chrome’a daha fazla nasıl yatırım yaparız?

1403786162_devsld1flt.png

Bu sorunun cevabı bu yıl I/O’da verildi. İşte öne çıkan bazı noktalar:

Hareket halindeyken: Android Wear ve Android Auto

Çoğu kişi cep telefonunu günde 150 kereden fazla kontrol ediyor. Bu genellikle kısa mesaj okuma, bildirimlere göz atma veya başka basit bir bilgi edinme amaşlı oluyor. Elleriniz daha önemli şeylerle ilgilenebilecekken kilidi açma, kaydırma ve şifre girmek için oldukça fazla zaman harcanıyor.

Android’i ve uygulama ekosistemini “giyilebilir” bir şey için çok daha tanıdık bir noktaya, bileğinize taşıyan Android Wear’e girin. İhtiyaç duyduğunuz bilgiyi, tıpkı eskiden saatinizde olduğu gibi, göz ucuyla bakarak edinin. Soru sormak veya bir işi halletmek için “OK Google” demeniz yeterli. Yemeğe yetişmek için yola çıkma vakti size hatırlatılsın. Gideceğiniz yere ulaşmak için taksi çağırın. Arkadaşınıza kısa mesaj yollayın. Hepsi bileğinizde, istediğiniz anda kolayca görebileceiniz yerde. Bugün iki giyilebilir Android cihazını duyurduk, LG G Watch ve Samsung Gear Live. Her iki ürün de şu anda Google Play’den sipariş edilebiliyor ve Motorola’nın ürettiği Moto 360 da önümüzdeki aylarda piyasaya çıkacak. Baş parmaklarınız size minnettar kalacak.

Hareket halindeyken ihtiyaç duyulan şey için bileğinize kolayca göz atabilmek iyi bir şey. Peki araba kullanırken ne olacak? Çoğumuz araba kullanırken bile bağlantıda olmak istiyoruz. Yol tarifi, trafik durum güncellemesi, doğru müzik listesini bulup dinlemek gibi şeyler için. Ancak biliyoruz ki, direksiyondayken telefon kullanmamız en basit ifadesiyle güvenli değil.

Bugün uygulama geliştiricilerimize tanıttığımız Android Auto bu işlerlerle sizin yerinize ilgileniyor. Android telefonunuzu, Android Auto bulunan bir arabaya bağladıktan sonra ihtiyaç duyduğunuz her şey parmaklarınızın ucuna geliyor; Google Maps’ten yol tarifi, Play Music üzerinden en sevdiğiniz müzik listeleri ve radyo istasyonları, kullanımı kolay sesli arama ve Google Now’ın hatırlatma bildirimler. Tüm bunlara arabanızın kontrol sistemi üzerinden erişilebiliyor, daha da önemlisi telefonunuzu kurcalamaktan çok daha güvenli şekilde. Arabalarda Android Auto özelliğini bu yılın ilerleyen aylarında görmeye başlayacaksınız.

Oturma odasında: Chromecast ve Android TV

Evet, uzun bir günün ardından arabanızdan indiniz ve artık evde, televizyonun karşısındasınız. Geçtiğimiz yıl televizyonunuzda online video, müzik ve web’deki herhangi bir şeyi yayınlamanıza olanak sağlayan küçük ve uygun fiyatlı bir cihaz olan Chromecast’i piyasaya sürdük.  Şimdi Chromecast daha da güçlü kullanışlı olmasını sağlayacak yeni özellik ve becerilerle güncelleniyor. Başkalarının da aynı WiFi ağına bağlanmaları gerekmeden televizyonunuzda yayın yapmaları, kişisel fotoğraf veya güzel resimlerle kişiselleştirilebilir ana ekran ve Android telefon veya tabletinizin ekranını bire bir televizyon ekranına aktarabilmek gibi özellikler yer alıyor.

Artık Chromecast’in yanı sıra, sevdiğiniz tüm Android uygulamaları ve oyunları daAndroid TV sayesinde oturma odanıza geliyor. Android, ayrı bir set üstü bir kutu üzerinden veya TV cihazınızda yerleşik olarak doğrudan televizyon izleme deneyiminizin merkezine oturuyor. Canlı bir programı, Google Play’deki güzel bir filmi veya YouTube’daki br müzik vidosunu bulmak için sesli aramayı kullanabilirsiniz. Ayrıca Android olduğu için, görüntüsü televizyona uyarlanmış oyunları gamepad ile oynyabilirsiniz. Tıpkı Chromecast gibi Google Cast teknolojisini destekleyen Android TV, bu yılı ilerleyen döneminde bir dizi tüketici elektroniği markasının ürünleri arasında yerini alacak.

Konuyla ilgili video:

Gelecek bir milyar kullanıcı için: Android One

Tüm bu şaşırtıcı çoklu-ekran deneyimleri, akıllı bir telefon ve temel internet bağlantısı etrafında geliştirildi. Öte yandan hala çok sayıda, aslında milyarlarca insanın akıllı telefonlara erişimi bulunmuyor. Bu durumu değiştirmek istiyoruz, işte bu yüzden bugün Android One adını verdiğimiz önemli bir girişimi duyurduk.

İş ortaklarımızla birlikte, gelişmekte olan ülkelerde yaşayanların mobil bilişim ihtiyaçlarını karşılayabilmek için –donanım referans platformlarını da içeren- kapsamlı bir çözüm üzerinde çalışıyoruz. Android One ile kaliteli, uygun fiyatlı ve makul veri tarifeleri bulunan telefonlar sunulacak. İş ortaklarımız, bu sonbahardan itibaren Hindistan’la başlayıp diğer ülkelerle devam edecek pazarlarda, 100 Amerikan Doları’nın altından başlayan fiyatlarla Android One akıllı telefonları piyasaya sürecek. Herkesin en son teknolojiye ve dünyadaki bilgilere erişebilmesi durumunda nasıl bir potansiyelin açığa çıkacağını uzun süreden beri merak ediyorduk. Artık bunu anlamanın zamanı geldi.

Tasarla, Geliştir, Dağıt

Sonuçta Android ve Chrome tüm bu deneyimleri mümkün kılan platformlar olsa da bu deneyimleri uygulama geliştiricilerin bu platform üzerinde geliştirdikleri ürünler hayata geçirecek. Google I/O bize en son gelişmeleri uygulama geliştiricilere gösterme imkanı tanıyor; yeni bir tasarım yaklaşımı, yeni geliştirme araçları ya da online olacak bir sonraki milyar kişiye ulaşmanın yeni yolları gibi.

Tüm uygulama geliştiricilere, yaptıkları her şey için teşekkür ediyoruz. Bir sonraki adımda ortaya neler koyacağınızı sabırsızlıkla bekliyoruz."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.