Güncel

Google iPhone ve iPad'de yer almak için 1 milyar dolar ödüyor

Sızdırılan gizli anlaşma ile Google'ın iPhone ve iPad'de yer almak için ödediği miktar ortaya çıktı.

Google iPhone ve iPad'de yer almak için 1 milyar dolar ödüyor

Oracle ve Google arasındaki mahkemede, duruşma sırasında Apple tarafından imzalanan bir gizlilik sözleşmesine ait ilginç gerçekler ortaya çıktı. Buna göre Google, arama hizmeti Google Search’ın iPhone ve iPad’de yerleşik olarak gelmesi için Cupertino devine 2014 yılında tam 1 milyar dolar ödemiş.

1453478101_google-search.jpg

Apple aynı zamanda, iOS cihazlarda Google Search kullanımı yoluyla Google tarafından elde edilen karların yüzde 34’ünü aldığı kaydedilmiş. Anlaşmayı, Google tarafından telif ödemeden Android için Java geliştirmekle suçlanan Oracle avukatı ortaya çıkardı. Gizli olduğu için Google, Apple ile anlaşma hakkında bilgi yayınlanmasını engelleme girişimlerinde bulunuyor. Çünkü Google, bu bilgilerin yayınlanmasının diğer şirketlerle anlaşmalar üzerinde zarar verebileceğine inanıyor. Ama anlaşma artık mahkemenin elektronik kayıt defterinde mevcut ve bu yüzden tarafların itirazları kabul edilene kadar gizlemesi çok zor olacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.