Fikre bayıldı. “Bu iş için biçilmiş kaftan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Pazarlama Direktörü Mustafa İçil’dir” dedi. Başlarına geleceklerden habersiz; mutluydular. Henüz ‘Google olmadan tamamlanacak çok gizli üç görev’le tanışmamışlardı çünkü.
Hafta içi Mustafa İçil ve Özlem Öz’le buluşmak için Beşiktaş’ın yolunu tuttuk. Karşımıza genç, karizmatik, başarılı bir iş insanı çıktı. “Heyecanlı mısınız?” diye sordum. Özgüvenle, “Üstesinden gelebilirim” dedi. Dördümüz Beşiktaş’ta bir kafeye oturduk.

Bahçeşehir Üniversitesi’nin Barbaros Kütüphanesi, taze kaynaklar açısından iyi bir seçim gibi görünüyor. Gidiyoruz. Mustafa İçil’i bir ara kitapların arasında kaybediyorum. Bir sandalye çekmiş; umutsuzca sayfa yığınlarının arasında bir çare arıyor. İyi ya da kötü; konuşmasının bel kemiği bir şekilde hazırlanıyor. Peki, bitti mi? İçinde alıntılar olmayan konuşmaya bitmiş diyebilir miyiz? Tabii ki hayır! Konumuz, değişim. Oscar Wilde olmadan, olmaz. Bu konuda da söyleyecek bir şeyleri olduğuna eminiz.

Bir ara Facebook’a girmeyi bile düşünüyoruz. Mutlaka birisi, yine Wilde’ın bir sözünü paylaşmıştır diye… Mustafa Bey, kütüphaneden bulduğu 10 civarında Oscar Wilde kitabının içine gömülüyor

GÖREV 1
NE DEMİŞ OSCAR WILDE?

“Mustafa Bey, bugün buluşmasaydık planınız neydi?” diye soruyorum. Şubat sonunda katılacağı ‘inovatif girişimlerle ilgili’ bir panel için konuşma metni hazırlayacağını söylüyor. “Tamam” diyorum; “Ben sizi bölmeyeyim; buyurun, yapalım!” Google’ı kaybedince, doğal olarak binlerce doküman ve kitabın dijital olarak arşivlendiği Google Akademik’i de kaybediyorsunuz. ‘İnovasyon’la ilgili bilgiler, tezler bulmak gerekiyor. Tek bir çare var: Bir kütüphaneye saatlerce kapanmak...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.