Güncel

Google PageRank algoritması bilime ışık tutuyor

Washington State Üniversitesinden bir grup kimyacı Google'ın PageRank algoritmasını kullanarak su molekülü davranışlarında yeni bir model buldular

Google PageRank algoritması bilime ışık tutuyor

1329386017_googlelabs.jpg

Hyperlink = Hidrojen Bağları


1329386083_googlelabs1.jpg


Washington State Üniversitesinden bir grup kimyacı Google'ın PageRank algoritmasını kullanarak su molekülü davranışlarında daha doğru model buldular. Kimya profesörü Aurora Clark ve arkadaşları Barbara Logan Mooney ve L. Rene Corrales Hesaplamalı Kimya dergisinde yayınlanan moleculaRnetworks adlı bir yazıda, bulgularını belgelediler.

1329386193_googlelabs2.jpg

PageRank metodu Google tarafından, sitelerin birbirleriyle orantılı olarak önemlerini yani kısaca popülaritelerini tespit etmek için bulundu. Bu metot oluşturulurken siteler arasındaki linkler baz alınarak internette ki topoloji örneklendi. PageRank Google'ın bir sayfanın değerini belirtmek için 0-10 arasında verdiği bir rakamdır.

Profesör Clark'ın tekniği aynı algoritmayı kullanır, ancak sıralamada siteler yerine komşu moleküllerdeki hidrojen bağlarının sayısı ve gücü ile su molekülleri yer alıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.