Güncel

Google sunucuları Türkiye'ye geliyor

Google, Türk Telekom ile yaptığı anlaşma sonucunda sunucularını Türkiye'ye getiriyor.

Google sunucuları Türkiye'ye geliyor

Türkiye’de yeni Android cihazlar için artık lisans vermeyeceğini duyuran Google’dan, Türkiye’ye yerleşmek için önemli bir adım geldi. ABD’li teknoloji devi Google, 16 Aralık 2019 tarihinde Türk Telekom ile anlaşma imzaladı. 2020’de Google’ın sunucuları Türkiye’ye geliyor!

Google sunucuları Türkiye'ye geliyor

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre geçen ay Facebook’un sunucularını Türkiye’ye getirmek için kurulum çalışmalarına başlayan Türk Telekom, Google ile de anlaşmaya vardı.

Şu anda teknik inceleme çalışmaları yürütülen süreçte, ilk etapta 8 ayrı merkeze Google sunucuları kurulacak. Türk Telekom’un trafik yönetimini yaptığı bu 8 ayrı merkezdeki kurulum çalışmaları 2020 ilk çeyreğinde başlayacak.

Anlaşmaya göre Google’ın Türkiye’deki internet trafiğinin 2020 yılında yüzde 50’si Türkiye’de kurulacak olan sunuculardan yönetilecek. Bu oran 2020 sonrasında ise yüzde 80’e çıkarılacak.

Edinilen bilgiye göre sunucuların Türkiye getirilmesi süreci, Google’ın Rekabet Kurumu ile son yaşadığı Android lisans krizinden etkilenmedi.

Türkiye’nin internet trafiğinin yaklaşık yüzde 75’ini oluşturan Facebook ve Google’ın sunucularını yurtiçine getirmek için bir süredir çalışmalar yapılıyordu. Bu kapsamda ilk adım Facebook ile atılmıştı.

Yorumlar
??????
Avrupa da aynı uygulamayı Google yaptı ama bizim ülkede Google sıkıntı çıkardı ama neden müslüman ülke Olduğumuz için mi??
Cevapla
Yılmaz Irmak
Bu Google olayına bir anlam veremedim bizim Rekabet Kurumu neden durduk yere adamlara satıştı ki
Cevapla
bülent
işin içinde gsm şirketi varsa google uygulamaları paralı olacak demektir kazamız mübarek olsun!!
Cevapla
🇹🇷 Gakko 🇹🇷
Google a karşı dik durmalıyız gerekirse kendi işletim sistemimizi kurmalıyız Gakko olarak sonuna kadar milli ve yerli olan herseyin yanındayım
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.